Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ID-kaardi sertifikaate saab uuendada veel vaid neli päeva

Foto: ERR

Turvariski tõttu peatatud ID-kaartide sertifikaatide uuendamise tähtaeg kukub 31. märtsil, kuid kuna ees on ka pühad, siis saab PPA teenindustes sertifikaate uuendada veel vaid neljapäevani. RIA palub eriti noortel oma ID-kaartide sertifikaadid üle kontrollida.

Kokku peatati mullu novembris 740 000 ID-kaardi sertifikaadid, misjärel neid ei saanud enam elektroonilistes kanalites kasutada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Praeguseks on uuendatud 470 000 ehk 64 protsenti kõigist peatatud sertifikaatidest.

Uuendamata on ligikaudu 270 000 kaarti. Nendest on nn kriitilised umbes 35 000, sest neid kasutati mullu elektrooniliselt vähemalt korra.

Ülejäänud uuendamata kaarte pole kordagi elektrooniliselt kasutatudki ning neid inimesi 1. aprill eriti ei puuduta, sest dokumendina kehtib kaart edasi.

Kõik uuendamata sertifikaadid muutuvad aga 1. aprillist kehtetuks ja ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks tuleb taotleda uut dokumenti.

Riigi Infosüsteemi Ameti eID valdkonna juht Margus Arm kinnitas, et sertifikaatide uuendamine kodus ei ole keeruline. "Ei pea olema selleks IT-mees. Piisab, kui võtta oma koduarvuti ja panna kaart kaardilugejasse, jälgida juhiseid, mida ID-kaardi haldusvahend ütleb. Protsess võtab aega umbes 4-5 minutit ja kõik saab tehtud," rääkis ta "Aktuaalsele kaamerale".

Kui kodus uuendamine ei õnnestu, tuleb ikkagi pöörduda PPA teenindusse.

"Teeninduses uuendamine võtab rohkem aega põhjusel, et sellel aastal on üleüldine dokumenditaotluste tõus ning vähemalt Tallinna ja Tartu teeninduste puhul peab arvestama küllaltki pikkade ootejärjekordadega," lisas PPA identiteedi ja staatuste büroo peaekspert Marit Abram.

Büroode täiendavaid lahtiolekuaegu eeloleval nädalavahetusel enam ei tule.

"Me oleme seisukohal, et see aeg, mis on antud inimestele oma sertifikaate uuendada, on olnud piisavalt pikk ning kellel on olnud vajadus, need on saanud ka ära uuendada," ütles Abram.

Kõik need rohkem kui 200 000 inimest, kellel kaart uuendamata, võivad siiski ka edaspidi rahulikult magada.

"Kui inimene ei ole vajanud siiamaani kaardi elektroonilist külge, siis ei vaja ta seda ka edaspidi ja kui ta kaart jääb uuendamata, siis ei juhtu sellest mitte midagi. Ta saab jätkuvalt apteegist kätte oma ravimeid, ta saab rahulikult sellega Euroopa Liidu liikmesriikides piiri ületada ning samuti saab kaarti kasutada jätkuvalt kliendikaardina," kinnitas Abram.

RIA palub siiski eriti just noortel oma ID-kaartide sertifikaadid üle kontrollida selleks, et vältida näiteks halba üllatust, kui on vaja ülikooli astumiseks digitaalselt dokumente esitada.

"Püüaks tähelepanu ka tegelikult noortele inimestele, kes dokumendi kehtivuse ajal saavad kas 16- või 18-aastaseks, et ka nende dokumendid saaks ära uuendatud. Muidu juhtub olukord, et nad tahavad hakata kasutama ja siis järku kaart ei tööta," märkis Arm.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: