Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuendamata jäi lõpuks ligi 300 000 ID-kaarti

ID-kaart
ID-kaart Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

1. aprilli seisuga tunnistati kehtetuks ehk jäi uuendamata 300 000 ID-kaardi sertifikaadid. Neist 30 000 ehk kümnendik olid kaardid, mis on vähemalt korra olnud ka elektroonilises kasutuses.

"Kehtetute sertifikaatidega dokumenti ei saa enam elektrooniliselt kasutada ega ka uuendada. Isikut tõendava ja reisidokumendina kehtivad kaardid edasi kuni kaardile märgitud kuupäevani," ütles Riigi Infosüsteemide Ameti kommunikatsiooniosakonna juhataja Helen Uldrich ERR-ile.

Turvariski tõttu novembris ligi 760 000-st peatatud sertifikaatidega ID-kaardist uuendasid kasutajad märtsi lõpuks 494 000 kaarti, mis on 95 protsenti elektrooniliselt kasutatud kaartidest. Neist 138 000 uuendati politsei- ja piirivalveameti teenindustes ning 356 000 kauguuendamise teel.

PPA peadirektor peatas ca 760 000 ID-kaardi sertifikaadid mullu 3. novembril pärast seda, kui tšehhi teadlased olid avalikustanud teadustöö, milles kirjeldati Infineoni toodetud kiibis peituvat turvaviga. Sama kiipi kasutab ka Eesti ID-kaart.

Turvarisk mõjutas alates 2014. aasta oktoobrist kuni 25. oktoobrini 2017 välja antud ID-kaarte, sealhulgas elamisloa- ja e-residendi kaarti ning digi-ID-d. Varem väljastatud dokumente ning mobiil-ID-d turvarisk ei mõjutanud.

Valdav osa uuendamata jäänud ID-kaartidest ei ole aasta jooksul elektroonilises kasutuses olnud ehk nende kaartidega ei ole antud digiallkirja ega sisenetud e-teenustesse. Umbes 30 000 kaarti, mis jäid uuendamata, on olnud vähemalt korra elektroonilises kasutuses.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: