USA ja Baltimaade presidentide kohtumisel käsitletakse kolme teemat

President Donald Trump.
President Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA president Donald Trump võõrustab teisipäeval Eesti, Läti ja Leedu presidenti, BNS-i Leedu toimetuse andmeil keskendutakse kohtumisel kolmele põhiteemale:

Julgeolek

Baltimaad taotlevad, et USA tooks siia õppustele sagedamini Patriot tõrjerakette ning NATO hõlmaks Baltimaad üldisse õhutõrjekilpi. Baltimaad tahaksid samuti, et USA väed regiooni alaliselt jääks - mullu ei õnnestunud USA-d veenda jätma igasse riiki kompaniid, kuna Eesti, Läti ja Leedu said igaüks teiste NATO liikmesriikide sõjaväelastest moodustatud pataljonid. Leedu sooviks samuti moodustada USA-ga ühise küberjulgeolekukeskuse.  

USA president võib Baltimaid tuua eeskujuks riigikaitse rahastamise osas - Eesti, Läti ja Leedu eraldavad selleks kaks protsenti SKP-st, edestades sellega enamikku NATO Euroopa riike.

Äritegevus

Visiidi raames leiab aset USA-Balti ärifoorum, kus osaleb Balti riikide ettevõtted loodavad tutvustada USA-s oma tegevust ja leida uusi kliente. Foorumi avavad Baltimaade presidendid ja USA kaubandusminister Wilbur Ross. 

Kohtumisel võivad esile kerkida USA-Euroopa Liidu kaubandustülid. Kuigi Trump on terasele ja alumiiniumile tollide kehtestamise maini peatanud, valmistab EL ette vastumeetmeid, sealhulgas kavatseb hakata maksustama tolliga Harley Davidsoni mootorrattaid ja viskit. Ehkki USA tollid mõjutavad Eesti, Läti ja Leedu ärisektorit vähe, on Baltimaad sellegipoolest mures pingete pärast oma põhiliste partnerite USA ja Saksamaa vahel.

Diplomaatia

USA andis kohtumisele mitte töövisiidi, vaid tippkohtumise staatuse, mis tähendab, et Trump pühendab Baltimaade riigipeadele rohkem aega, annab lõuna ja ühise pressikonverentsi. Kohtumisel osalevad ka USA kaitse-, kaubandus-, energeetika- ja asevälisminister. Tippkohtumise staatus seondub Baltimaade iseseisvuse sajanda aastapäevaga.

Kuna äsja laekus teade Trumpi võimalikust kohtumisest Vene presidendi Vladimir Putiniga, siis peavad Leedu diplomaadid visiiti heaks võimaluseks tutvustada Balti riikide seisukohti Moskva välispoliitikale.

Tõenäoliselt räägitakse kohtumisel ka Korea ja Hiina küsimusest.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: