ERR Washingtonis: Trump tahab Balti riike heade suhete eest tänada

Foto: EBU/ERR

Balti riikide presidendid kohtuvad teisipäeval Washingtonis USA presidendi Donald Trumpiga. USA välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauerti sõnul soovib Trump eelkõige tänada Balti riike heade liitlassuhete eest.

Hiljuti näitas Nauerti arvates Balti riikide solidaarsust see, et koos teiste liitlastega saadeti vastusena Suurbritannia närvigaasirünnakule riigist välja Venemaa diplomaate, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nauert ei usu, et suhete madalseis Venemaaga muudaks julgeolekuolukorra pingelisemaks.

"Ma arvan, et muutume turvalisemaks pärast 151 Venemaa luuraja väljasaatmist paljudest riikidest - mitte ainult Euroopast ja USA-st, vaid ka Austraaliast ja Kanadast. Seega, ma arvan, et see vähendab nende luurevõimekust," rääkis Nauert.

Tema kinnitusel kavatseb president Trump rõhutada USA pühendumist NATO-le ja artikkel viiele. Samuti soovib Trump tänada Eestit, Lätit ja Leedut, et riigid kulutavad kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT) kaitsele.

Nauerti sõnul ei ole kindel, et presidentide kohtumisel arutatakse õhutõrjesüsteemide toomist Balti riikidesse.

Samuti ei usu Eesti suursaadik USA-s Lauri Lepik, et Valgest Majast võiks seekord oodata olulisi julgeolekualaseid teateid.

"Me kinnitame üle oma väga tihedad ja sügavad suhted Ameerika Ühendriikidega. Ütleme, väga konkreetsed otsused võib-olla tuleksid hiljem. Selles mõttes, et need tuleb veel ka läbirääkida, ette valmistada ja siis vastavatel ametkondadel omavahel kokku leppida," rääkis Lepik.

Samas ütles Läti president Raimonds Vējonis möödunud nädalal, et kohtumisel võetakse vastu deklaratsioon Baltimaade julgeoleku toetuseks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: