Kukk ja Rosimannus loodavad erahooldekodude ketti liita kõik maakonnad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Läbirääkimised Lihula hooldekodu üle on topanud.
Läbirääkimised Lihula hooldekodu üle on topanud. Autor/allikas: Google street view

Reformierakondlaste Martin Kuke ja Rain Rosimannuse asutatud ettevõtte eestvedamisel tegutseb praegu kaks hooldekodu, ent eesmärgiks on liita ketti hooldeasutused kõigist Eesti maakondadest. Kohalikud omavalitsused aga ei tõtta koostöösse.

OÜ Südamekodud haldab praegu kahte hooldekodu, kus elab sadakond inimest ja mis annavad tööd kokku ligi 50 inimesele.

Neist üks asub Türi vallas Kärus, kus vallalt on ostetud hooldekodu opereerimistegevus investeerimiskohustusega hooldekodu laiendamiseks, ja teine Setomaa vallas Värskas, kus opereerimistegevus on ostetud eraettevõtjalt, ent kus väikeosanikuks oli ka vald.

Käru hooldekodu on plaanis laiendada saja kohani.

Ent Südamekodud käib mööda Eestimaad ringi ja uurib täiendavaid investeerimisvõimalusi. Kaugemas tulevikus loodab ettevõte omada hooldekodusid igas maakonnas.

Igal pool pole hooldekoduärimehi avasüli vastu võetud ega läbirääkimisi alustatud, ent tõsisemad läbirääkimised on Martin Kuke sõnul pooleli neljas-viies kohas. Mõned läbirääkimised käivad valdadega, mõnel juhul ka eraettevõtjatega.

Milliste hooldekodude üle läbirääkimised käivad, ei soovi Kukk enne lepingute sõlmimist täpsustada. Küll aga on teada, et üks neist on Lihula hooldekodu Lääneranna vallas Läänemaal.

Lääneranna vald kaalub erinevaid lahendusi

Lääneranna vallavolikogu esimees Arno Peksar kinnitas ERR-ile, et need läbirääkimised on täitsa pooleli: "Lõppjärgus need läbirääkimised küll ei ole. Nii palju, ku olen pabereid vaadanud, pole edenemist küll olnud, et lepingusse hakkaks minema. Rohkem on asi paigal tammunud."

Peksari sõnul on järgmisena plaanis läbirääkimistest vaheülevaate tegemine volikogule järgmisel nädalal, ent mingeid otsuseid vastu võtma seekord ei hakata.

"Kui hästi läheb, siis tuleb jaanipäevaks otsus, kui ei lähe hästi, siis..." annab Peksar aimu protsesside ajakavast. "Konkreetse pakkujaga ei ole mingit kokkuleppe eelnõu sündinud."

Vallavolikogu esimehe sõnul pole välistatud ka võimalus, et vald paneb Lihula hooldekodu opereerimise üldse avalikule enampakkumisele, et ka teised huvilised saaksid soovi korral pakkumise teha.

Südamekodudega on jutt olnud opereerimistegevusest ja varade rendist, hoone mahamüümist pole jutuks tulnud.

Sondeerimine igal pool

Südamekodude juhatuse liige Martin Kukk ei salgagi, et pinda sondeeritakse kõikjal. See aga ei tähenda, et igal pool nö sisseastumist kohe tõsisteks läbirääkimisteks saaks pidada.

Muuhulgas on ärimehed käinud ringi ka Saaremaal ja Raplamaal, ent suurema eduta.

"Nad käisid meie juures vallavalitsuses, ka Saaremaa Valsi majas, minu teada ka Muhus ja [Kuressaare] haiglas," loetles Saaremaa abivallavanem Kairit Lindmäe. "Valla poolt ütlesime pragu, et me nendega koostöösse ei lähe. Haigla ütles neile kohe ära, et nad saavad ise hästi hakkama ja ei soovi. Minu teada keegi pole nendega praegu Saare vallas läbirääkimisi jätkamas."

Kehtna vallavanem Indrek Kullam ütles, et Südamekodud on tundnud huvi ka Järvakandi hooldekodu vastu.

"Ma ei nimetaks neid isegi võib-olla läbirääkimisteks, pigem on need konsultatsioonid. Oleme teema üle arutanud, aga pole kuigi kaugel. Oleme küll avatud läbirääkimisteks, aga on ka muid variante, mida kaalume," kommenteeris Kullam. "Meil on olnud nendega kaks kohtumist, oleme püüdnud teineteisele seisukohti tutvustada, aga midagi konkreetsemaks ei ole läinud. Neil on läbirääkimised ka teistega siinkandis. Pakkumine võib sõltuda ka sellest, kuidas neil teistega läheb."

Kullami sõnul on Südamekodud valmis võtma nende Järvakandi hooldekodu kliendid ka oma Käru hooldekodusse pärast selle laiendamist saja kohani, ent vald pole sellest lahendusest kuigi vaimustuses.

Vallavanema sõnul on neil hooldekodu ka Kehtna vallas, mille juhtimine võidakse Järvamaa hooldekoduga ühendada. Samuti pole välistatud MTÜ Elupuuga koostöös ise hooldekoduteenuse pakkumine.

"Ega meil otseselt suurt vajadust täiendavate kohtade järele ole, hooldekodude kohad on liikuvad - osa inimesi läheb paratamatult eest ära, osa tuleb juurde. Vajadust on keeruline prognoosida. Kõik hädalised oleme suutnud ära majutada," kinnitab Kullam.

Kukk tunnistab, et kohalike omavalitsustega on läbirääkimiste protsessid pikemad ja keerulisemad, ent peab seda normaalseks. Kiiret neil võrgustiku väljaehitamisega pole ja tegutsevad omas tempos.

"Ma ei näe ka erilisi takistusi nende läbirääkimiste pidamisel. Me ei pea läbirääkimisi ka ainult valdadega. Eraettevõtjatega läbirääkimine on selles mõttes lihtsam, et protsesside pikkus on oluliselt lühem ja oluliselt lihtsam on saada selgeid vastuseid. Omavalitsuste otsustusprotsessid ongi pikemad ja see ongi täiesti normaalne, et ongi pikemad, kuna otsustajaid on lihtsalt mõnevõrra rohkem," selgitas Kukk. "Meie aga ettevõtlust ja poliitikat omavahel kindlasti siduda ei taha."

OÜ Südamekodud on eakatekodusid opereeriv ettevõte, mille eesmärgiks on olla parima hinna ja kvaliteedi suhtega teenusepakkuja Eesti eakatekodude turul. Ettevõtte omanikud on Martin Kukk, Rain Rosimannus ja Jako Laanemägi, kellele kuulub ettevõttest võrdselt 30 protsenti. Omanike ringi kuulub veel Rene Ilves, kellele kuulub 10 protsenti ettevõttest.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: