Ministeerium on vastu plaanile anda Lihula erihooldekodud eraettevõttele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Google street view

Lihulas valmis kolm uut peremaja, kuhu plaanitakse kolida 30 peamiselt Koluverest pärit erivajadustega inimest. Lääneranna vald tahab aga anda kinnistu kasutusõiguse 160 000 euro eest 20 aastaks eraettevõttele Lihula Südamekodu. Sotsiaalministeerium on plaanile vastu.

Lääneranna vald andis Lihula üldhooldekodu pidamise alates oktoobrist eraettevõtte kätte, sest vallal polnud selle renoveerimiseks piisavalt vahendeid. Leiti, et mõistlik oleks anda eraettevõtte kasutusse ka äsjavalminud erihoolekande peremajad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ühes asulas, siin üheskoos on see tegevus ühtselt majandatuna mõistlikum ja eraettevõtja on nüüd oktoobrist saati seda tavahooldust ja olemasolevat kümmet erihoolekandekohta esialgsel hinnangul n.ö hästi majandanud, seetõttu me ei näe, et sellega muresid on," põhjendas otsust Lääneranna vallavanem Mikk Pikkmets.

Sotsiaalministeerium ei taha, et erihoolekandeüksuse kinnistu antaks 20 aastaks osaühingule Lihula Südamekodu. Seda põhjusel, et kasutusvalduse üleandmine võib olla vastuolus toetusmeetme reeglitega.

"Kuna me kasutame Euroopa regionaalfondi raha, siis seal on teatud päris kindlad reeglid, kuidas seda raha saab kasutada, kes saab olla taotleja ja kui taotleja on üks olnud, mis tingimustel saab seda edasi kasutada, nii et see ei läinud lihtsalt nende varem kokku lepitud asjadega kokku ja seetõttu ei olnud võimalik ka seda luba anda," selgitas sotsiaalkaitseminister Kaia Iva (Isamaa).

Hooned maksid ligi miljon eurot ja 85 protsenti sellest tuli Euroopa Regionaalarengu Fondist. Mikk Pikkmetsa sõnul peetakse nüüd riigiga läbirääkimisi, et selgitada, kas kinnistu kasutusõiguse eraettevõttele andmise asemel saaks sõlmida näiteks rendilepingu. Selles oleks osapoolte kohustused täpsemalt lahti kirjutatud.

"Kindlasti me oleme valmis seda teenust osutama meile sobivatel tingimustel, aga eeskätt on see küsimus ministeeriumile ja vallavalitsusele, et millisena nemad seda opereerimist seal tulevikus näevad," kommenteeris omalt poolt Lihula Südamekodu OÜ juhatuse liige Martin Kukk.

Mikk Pikkmets uskus, et vajadusel leiab vald erihoolekandekompleksi töötajad praegu samade inimestega Koluveres tegeleva personali seast.

OÜ Südamekodud omanikud on Reformierakonnaga seotud Martin Kukk, Rain Rosimannus ja Jako Laanemägi, kellele kuulub ettevõttest võrdselt 30 protsenti. Omanike ringi kuulub ka Rene Ilves kümneprotsendilise osalusega.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: