Puudega inimestele jõukohane töö pole igal pool kättesaadav

Foto: www.maarjakyla.ee

Töötegemise võimaldamise projekt puuduva töövõimega inimestele ei ole sotsiaalkindlustusameti hinnangul veel oma eesmärki täiel määral täitnud. Psüüsikahäirega, liitpuudega, nägemisvaegusega või ajukahjustusega inimestele mõeldud pikaajalise kaitstud töö teenus ei ole veel piisavalt kättesaadav ja ka palgasüsteem vajab täpsustamist.

Mait on intellektipuudega inimeste kogukonna Maarja küla üks 30 kliendist, kellel on pikajaline kaitsud töö remonditöökojas. See tähendab töötamist teenuse alusel, mis võimaldab tal teha just endale jõukohast tööd. Mait on oma töökoha väga õnnelik.

"Nad saavad töiste tegevustega hakkama, ja miks see on oluline, on see, et nad tegelikult tahavad panustada. Nende enda tahe teha midagi, panustada ühiskonda oma väike osa, on nii suur," kiitis Maarja küla juhataja Ly Mikheim "Aktuaalsele kaamerale".

Pikaajalise kaitstud töö teenust rahastab Euroopa Sotsiaalfond. Sotsiaalkindlustusamet otsib teenusepakkujad ja maksab neile pearaha. Teenust saab praegu üle 600 inimese, kellest kaks kolmandikku töötavad samas erihoolekande asutuses, kus ka elavad.

Sotsiaalkindlusamet soovib, et teenus oleks laialdasem.

"Praegu on meil 79-st kohalikust omavalitsusest kaetud teenusega 29. Päris igal pool ei ole see teenus kättesaadav. Paar klienti on pidanud teenuselt lahkuma seetõttu, et nad elavad liiga kaugel teenuse saamise kohast ja ka transport ei ole alati väga soodne nende jaoks," põhjendas vähest kättesaadavust sotsiaalkindlustusameti projektijuht Tiia Orlovski.

Tulevikus võiksid seda teenust saada ka kodus elavad inimesed, tehes näiteks käsitööd.

Samas just käsitöö tegemisel on ilmnenud üks teenuse kitsaskoht. Nimelt jäävad mitmed teenuseosutajad hätta toodete mahamüümisel.

"Seetõttu neil ei tule välja ka seda töötasu, mida inimestele maksta ja nad on suunitud tegema seda siis sellest pearahast, mida meie neile maksame, ehk siis oma palkade arvelt," selgitas Orlovski.

Maarja küla juhataja toob välja teise probleemi palgasüsteemiga. Nemad maksavad palka tükitöö alusel, aga seda on keeruline arvutada näiteks remonditöökojas. Samas aga ei ole nende hinnagul õige ka tunnitöö eest maksta.

"Kui me tahame kvaliteetset toodangut, kui me tahame kvaliteetset tööd, siis me ei saa kiiruse peale loota. See on see koht, kus läbirääkimisi tuleb pidada nii sotsiaalkindlustusametiga kui ka edaspidi nende tööandjatega," tõdes Maarja küla juhataja Ly Mikheim.

Sotsiaalkindlustusamet loodab koostöös partneritega teenust edasi arendada.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: