ERR Riias: Lätis on poliitikategemise kohaks muutunud ka loomaaed ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Läti Roheliste partei üks juhte Ingmars Lidaka loobus kohast parlamendis ja hakkas tööle loomaaia direktorina, sest enda sõnul on temast seal rohkem kasu kui seimis. Lätlasi paneb aga loomaaia-jutt muigama, sest puuride vahel on sõlmitud ka poliitilisi kokkuleppeid.

Mänguhimulised hülged meelitavad alati enda ümber palju uudistajaid, kuid igal mängul on varjatum pool. Paljud ei aima, et see on ainus viis, kuidas kontrollida hüljeste tervist. Nii on ka poliitikas. Loomaaia-läbirääkimistele võib igaüks juurde mõelda allteksti, mis just tema meelest õige on, vahendas "Välisilm".

"Loomaaial on Läti poliitikas oluline ja teistmoodi roll. Võib-olla just siin, otse vaatega kaamelitele arutasid Läti poliitikud Valdis Zatlersi tagasivalimist presidendiks. Aga võib-olla ka mitte. Võib-olla on see lihtsalt linnalegend, mis on rahva seas levima hakanud ja paneb muigama. Kuid tegelikult on siin, loomaaias poliitilisi kokkuleppeid sõlmitud varemgi," rääkis Riias viibinud ERR-i ajakirjanik Ragnar Kond.

"Taasiseseisvunud Läti esimene partei, mis end erakonnana registreeris, on meie Roheliste partei. Partei asutamine ja esimesed koosolekud toimusid just siin, loomaaias. Üsna lähedal paigale, kus praegu asub mu kabinet. Ütleksin isegi nii, et taasiseseisvunud Läti poliitiline süsteem sai alguse siit," rääkis Roheliste partei nõukogu esimees Lidaka.

Lidaka kinnitas kuulujutte Zatlersi tagasivalimist puudutavatest salajastest läbirääkimistest.

"Neil aruteludel ma ei osalenud ja endine direktor, kes võiks teada, mis siin toimus, on nüüd pensionil. Läbirääkimised loomulikult toimusid. Nagu mina tean, otsisid mõjukad poliitikud kohta, kus oleks täiesti välistatud pealtkuulamine. Nii nad loomaaeda jõudsid. Nagu teame, oli muretsemisel, et läbirääkimisi võidakse pealt kuulata, ka alust," ütles Lidaka.

Ekspresident Zatlers on ise öelnud, et tema pole loomaaias kõnelusi pidamas käinud. Ometi on loomaaed parem kohtumiskoht kui näiteks mõni pubi. "Loomaaed on palju parem läbirääkimiskoht kui kõrts. Loomaaed on palju inimlikum paik kui pubi, kuhu paljud tulevad alkoholi jooma," ütles Lidaka.

Ingmars Lidaka ise ütleb, et ehitab praegu meelsamini Aafrika savanni kui istub parlamendis. Läti on tematagi roheline. President Raimonds Vējonis on bioloog. Lidaka ise on õppinud zooloogiat, kuid diplom on tal hoopis pedagoogika alal.

Loomaaias töötas ta ka enne suurde poliitikasse minekut.

"Praegu on mind siin palju rohkem vaja kui seimis. Parlamenti kuulub seitse Roheliste partei saadikut. Olen päris kindel, et roheline vaade on seal esindatud hästi. Inimesed soovivad väga-väga uskuda sõnu, pärast seda aga näha tööd. Sõnad on küll ilusad, aga tööd pole. On loomulik, et inimesel on partei liikmepilet taskus. See ei sega töötamist ka väljaspool poliitikat. Kuna mul on partei liikmepilet taskus, siis järelikult osalen ka poliitilises elus. Minu liikmepilet väljastati juba 1995. aasta jaanuaris. Partei nõukogu esimehe koht on rohkem auamet. See pole tegevjuhtkond, vaid kontroll juhtide tegevuse üle. Olen valmis seda tegema, sest see ei võta väga palju aega," selgitas Lidaka.

Parlamendivalimisteni on Lätis jäänud alla poole aasta. Lidaka meelest on kõige tähtsam stabiilsus ja oma ala tundmine.

"Suured muudatused valitsuses põhjustaksid kartusi ja muret, kas tervishoiu- või maksureform ikka viiakse lõpuni. Sama olukord on haridusreformiga. Paljud valdkonnad - majandusministeerium, aga ka haridus-, tervishoiu- ja kaitseministeerium - on kaotanud palju aega, sest seal on liiga tihti vahetunud ministrid. Tuleb minister, alustab tööd, kuid ei jõua seda tegemagi hakata, kui juba vahetatakse järgmise vastu välja. Ministeeriumid, kus juhid on olnud ametis kauem - näiteks põllumajandusministeeriumis -, on ministri populaarsus kõrgem ja kogu valdkond paremini korras. Nii peaks olema igal pool," arutles Lidaka.

President Raimonds Vējonisel on võimalik Zatlersi loomaaia-loole lisa pakkuda, kui ta peaks teiseks ametiajaks riigipeaks kandideerima. Oma mees ju nüüd loomaaia juht ka.

"Kui kuulajatel-vaatajatel on naljasoont, võin rääkida sellise loo: kõik olid väga üllatunud, kui loomaaia juhatuse esimehe kohale kandideeris 40 inimest. Mina selgitaksin seda nii, et kui peaks olema näha, et Vējonisel teist ametiaega paistmas pole, siis alustatigi juba läbirääkimistekoha otsimist," rääkis Lidaka.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: