Läti praeguse koalitsiooni jätkamine on pärast valimisi üha ebatõenäolisem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Läti praeguse koalitsiooni jätkamise väljavaade pärast oktoobris toimuvaid parlamendivalimisi on löönud kõikuma.

Kolmest võimuparteist kaks on viimaste küsitluste põhjal populaarsust kaotanud. Sotsioloogide hinnangul on aga Lätis tavapäraselt palju neid valijaid, kes enne hääletamispäeva oma seisukohta ei kujundagi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuigi Lätis kõige enam populaarsust kaotanud võimupartei Ühtsus suundub valimistele uue nime ja teiste juhtidega ning punti on võetud mitu regionaalparteid, on see reitingut pigem langetanud. 2,9 protsenti on viinud Uue Ühtsuse valimiskünnisest veel kaugemale kui varem.

Ka peaminister Maris Kucinskis Roheliste ja Talurahva Liit on pisut kukkunud, kuid nende toetus püsib siiski üle 12 protsendi.

Rahvuslased on pisut tõusnud ja lähenevad seitsmele protsendile.

Läti populaarseim erakond on endiselt Koosmeel, kelle taga on viiendik valijaist, kuid võimule nad ilmselt ei pääse, sest keegi ei soovi nendega koalitsiooni moodustada.

Üllatav on aga KPV LV nime kandva partei populaarsuse tõus seitsme protsendini. Hoolimata sellest, et selle seimisaadikust liider Arturs Kaiminš viidi hiljuti otse parlamendihoonest partei kahtlaste rahaasjade tõttu arestimajja.

Nüüd kinnitab ta, et kõik on korras. Eesti keeles võiks selle erakonna nimi olla Kellele Kuulub Riik? ning nende peaidee on muuta riigijuhtimise mudelit ja vähendada ministrite arvu.

Uus erakond Poolt! on samuti tõusnud valimiskünnise lähedale.

Selge on praegu vaid see, et Koosmeele liider ja Riia linnapea Nils Ušakovs on teatanud, et tema ei kandideeri ei Läti ega Euroopa Parlamendi valimistel ega pürgi ka valitsusse.

Osa Ühtsusest laiali pudenenud poliitikuid on teiste erakondade nimekirjades või ei osale valimistel. Sotsioloogide hinnangul soovib rahvas küll muutusi, kuid nagu varem, pole ka nüüd Lätis veenvaid liidreid, keda toetada. Seimi valimised on 6. oktoobril.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: