Reformierakond tahab koolijuhtide ametist vabastamise võimaldamist

Klass ja tahvel.
Klass ja tahvel. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Reformierakonna fraktsiooni hinnangul vajab riik võimalust kohaliku omavalitsuse koolijuhte nende ebapädevuse korral ametist tagasi kutsuda.

Reformierakond soojendas üles eelnõu, millega haridus- ja teadusministeerium saaks sisuliselt õiguse kohalike omavalitsuste koolijuhte ametist taandada. Täna ministeerium taandamisõigust enam ei soovi, küll aga plaanitakse koolijuhte tagasiside tarvis hindama hakata, vahendasid ERR-i raadiouudised.

2016. aastal tuli haridus- ja teadusministeerium välja eelnõuga, mille eesmärk oli kokku kutsuda koolijuhtide hindamiskomisjon. Hinnata sooviti peamiselt direktori juhtimiskompetentsi, muuhulgas organisatsiooni arengu juhtimist, iseenese juhtimist ja õpikeskkonna kujundamist.

Eelnõus oli kirjas, et kui koolijuht saab halva hinde, võib komisjon teha koolipidajale, näiteks kohalikule omavalitsusele ettepaneku direktor välja vahetada ning kui omavalitsus seda vahetust ei tee, võib haridus- ja teadusministeerium vähendada omavalitsuse rahastust ehk koolijuhile palga maksmiseks mitte raha anda.

Rahandusministeerium seda ettepanekut ei toetanud ning ministeeriumi halduspoliitika osakonna nõunik Kersten Kattai kinitas, et nad ei toeta seda ka nüüd.

"Kui omavalitsusel on õigus pidada kooli, õigus otsustada, kuidas ta hariduse andmist oma territooriumil korraldab, siis ei saa omavalitsusväline organ ehk hindamiskomisjon öelda, et ei, selle kooli juht sellele omavalitsusele ei sobi ja ta tuleb ametist vabastada," ütles Kattai.

Eelnõu, kus oli ka mõte anda õpetajatele õigus koolilapsi läbi otsida, jäigi paariks aastaks sahtlisse. Aprilli algul soojendas selle aga üles Reformierakonna fraktsioon. Eelnõu väljatöötamise juures olnud Jürgen Ligi hinnangul jäi küsimuse lahendamine poliitika taha.

"Miks samad inimesed, kes selle eelnõu tegid, ei ole kaks aastat midagi teinud? Otsitakse lihtsalt põhjust kõik eelmise valitsuse asjad tühistada ja seisma panna ja see mulle ei sobi," nentis Ligi.

Haridus- ja teadusministeeriumi üldharidusosakonna juhataja Mihkel Rebane ütles, et ka ministeerium plaanib koolijuhtide hindamisega edasi liikuda ning kasvõi seepärast, et nii-öelda eluks ajaks ametisse määratud koolijuhid mugavustsooni ei vajuks.

"Aga nüüd see sõnastus on oluliselt leebem. Juhul, kui tuvastatakse kvalifikatsiooninõuetele mittevastavus, siis esiteks antakse mõistlik tähtaeg, siis tuleb kordushindamine. Kui asjad on endiselt nii hullud, kui nad on, sellisel juhul võib hindamiskomisjon teha koolipidajale ettepaneku direktori töölepingu lõpetamiseks," ütles Rebane.

Aga kui omavalitsus ettepaneku tagasi lükkab, siis nii jääbki, mingisuguseid sanktsioone sellele uue, veel kirjutamisel oleva eelnõu põhjal ei järgneks. Jürgen Ligi sõnul peaks seadus ikkagi karmim olema, kuna omavalitsuse juhtkond võib kehva direktorit poliitilistel põhjustel kaitsma hakata.

"Neid uudiseid, kus direktoritega on pahandus, ministeerium tunnistab, aga midagi ei juhtu, neid ikka on. Probleeme on olnud nii väikestes kohtades kui Põhja-Eesti tööstuslinnades, kus võim on suletum ja tihti korrumpeerunum ja kõik linna asutused kipuvad olema tugevasti parteiliselt domineeritud. Kui mõnes muus valdkonnnas selle tähendus võib olla väiksem, siis hariduses sellest sõltub ikkagi ka kooli keelsus, meelsus, hariduse kvaliteet väga palju," märkis Ligi.

Mihkel Rebane, kes juhtis 14 aastat Kiili Gümnaasiumi, oli kuus aastat ka kohaliku volikogu esimees ning tema Jürgen Ligi hirmu ei jaga.

"Kui mulle oleks tulnud komisjon ja öelnud, et kuule Mihkel, sina oma tööga hakkama ei saa, oleks vallavanem mu kohe lahti lasknud. Kogukond, lapsevanemad ja opositsioon - need ei oleks jätnud seda kuidagigi sinnapaika," tõdes ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: