Al-Sadr kutsus moodustama Iraagis kiiresti "kaasavat" valitsust

Moqtada al-Sadr.
Moqtada al-Sadr. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Iraagi vaimulik Moqtada al-Sadr kutsus esmaspäeval moodustama 12. mai valimiste järel kiiresti "kaasavat valitsust".

Sadri allianss Marss Reformile on valimiste järel 54 kohaga Iraagi 329-liikmelise parlamendi suurim blokk. Sadril on ees raske ülesanne panna kokku töötav enamus, kuna tema nõudmised välismõju vähendamiseks on tekitanud pingeid nii Washingtoni kui ka Teheraniga.

Nädalavahetusel kohtus Sadr praeguse peaministri Haider al-Abadiga, kelle valimisblokk saavutas valimistel kolmanda tulemuse, ning teise koha saanud Iraani-meelsete võitlejate liidu Fatah juhi Hadi al-Amiriga.

Kohtumistel kutsus vaimulik moodustama "nii kiiresti kui võimalik kaasavat valitsust", teatas tema büroo esmaspäeval.

Iraagi valimistulemused tõotavad raskeid koalitsioonikõnelusi

Iraagis laupäeval teatavaks tehtud parlamendivalimiste tulemused kinnitasid rahvuslasest šiiavaimuliku Moqtada al-Sadri võitu rahvusvaheliselt soositud peaministri Haider al-Abadi ees.

Koalitsioonivalitsuse moodustamine ei tõota aga lihtne tulla.

Ükski kolmest juhtivast valimisliidust ei saanud 12. mai valimistel 329 parlamendikohast üle 55. Valimistest jäi kõrvale rekordarv iraaklasi, aktiivsus ulatus vaid 44,52 protsendini, mis on madalaim pärast 2005. aastat.

Pärast diktaator Saddam Husseini kukutamist parlamendis tasakaalu saavutamiseks loodud süsteemi tõttu ei saa Sadri valimisliit Marss Reformi Poole olla kaugeltki kindel, et valitseb Iraaki järgmised neli aastat.

Sadr ise on peaministriks hakkamise välistanud ning püüab tegutseda pigem kaalukeelena ning panna kokku kümnekonnast parteist tehnokraatide valitsuse. Parlamendienamust tal aga ei ole ja kauplemine ei tõota kujuneda kergeks.

Koalitsioonivalitsuse moodustamise läbirääkimised algsid juba eelmisel nädalal kohe pärast valimiste lõppu ning neist võtavad osa ka USA ja Iraan, kes kumbki ei toeta Sadrit.

"Möödunud nädalal sõlmiti põhimõttelisi kokkuleppeid, nüüd siseneme koalitsioonide moodustamise faasi," ütles poliitikakommentaator Hicham al-Hachemi.

Populistliku šiiavaimuliku Sadri ja kommunistide liit sai parlamendis 54 kohta.

Teiseks tuli 47 kohaga sunniitliku äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastaseid võitlejaid ühendav Vallutusliit eesotsas Hadi al-Amiriga.

Peaminister Abadi Võiduliit jäi 42 kohaga kolmandaks.

Tulemus oli hoobiks eliidile, kes on domineerinud Iraagi poliitikas alates USA vägede sissetungist 2003. aastal ja Saddam Husseini kukutamisest.

Sadr tõusis esile USA invasiooni järel ja tema võitlejad alustasid verist mässu Ameerika sõdurite vastu. Viimastel aastale püsis ta varjus, kuid on nüüd tulnud taas avalikkuse ette vaeste kaitsjana ja sõlminud korruptsiooni vastu võitlemiseks sidemed ilmalike poliitiliste jõududega.

Sadr on üks vähestest Iraagi poliitikutest, kes on nii USA vägede kohaloleku kui naaberriigi Iraani tugeva mõju vastu.

Sadr ütles Twitteris, et valimistulemused näitavad "reformi võitu ja korruptsiooni nõrgenemist".

Iraan tegi juba enne Sadri võidu selgumist katse takistada teda valitsust moodustamast. Ta saatis Bagdadi mõjuvõimsa kindrali Qassem Soleimani, kes kohtus mitme Iraagi kogenud poliitikuga nagu Abadi ja tolle eelkäija Nuri al-Maliki.

Ametnike sõnul välistab Soleimani liidu Sadriga, kes üllatas eelmisel aastal visiidiga Iraagis mõju suurendada ihkavasse Saudi Araabiasse.

Soleimani eesmärk on mõjutada võimalikult paljusid Sadri võistlejaid temaga valitsusliidu moodustamisest keedluma, et ta ei saaks enamust ega peaminsitrikohta.

Sadr on ise välistanud valitsuse Maliki ja ka Vallutusliidu juhi Hadi al-Ameriga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: