Iraagi suurimas valimissedeleid hoidnud laos puhkes põleng ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Põleng 10. juunil Bagdadis valimissedelite laos.
Põleng 10. juunil Bagdadis valimissedelite laos. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Iraagi suurimas valimissedeleid hoidnud laos puhkes pühapäeval põleng, ütles julgeolekuametnik.

Põleng puhkes Al-Russafa laos, kus hoitakse Ida-Bagdadi valimisringkonna sedeleid, ütles anonüümsust palunud kõrge julgeolekuametnik AFP-le.

Tulekahju põhjus pole teada, kuid see langeb ajale, kui Iraak valmistub pettusekahtlustuste tõttu käsitsi üle lugema umbes 10 miljonit 12. mai parlamendivalimiste valimissedelit.

Bagdadi kahest miljonist valimisõiguslikust elanikust andis Al-Russafa ringkonnas hääle umbes 60 protsenti.

Põlengupaigast kerkis must suitsusammas, mida on näha üle kogu Iraagi pealinna. AFP ajakirjaniku sõnul püüdsid kaks tundi pärast tulekahju algust seda kustutada tuletõrjujad koos 10 kustutusveokiga.

Valimiskomisjoni Al-Russafa eest vastutav ametnik Imed Jamal ütles, et põlengus hävis ruum, kus hoiti hääletusmasinaid ja muud valimisvarustust. "Kastid valimissedelitega olid ühes teises ruumis," lausus ta, lisades, et tulekahju häälte ülelugemist ei mõjuta.

Sündmuskohal käinud siseministeeriumi pressiesindaja kindral Saad Maani sõnul "oli enamik valimiskaste teises hoones ja need on säilinud".

Iraagi parlament andis kolmapäeval korralduse kõik 12. mai valimiste hääled käsitsi üle lugeda ning vallandas valimiskomisjoni.

Lahkuv parlament võttis pärast mitut tulutut katset kolmapäeval vastu otsuse lugeda pettusesüüdistuste tõttu üle kõigi jaoskondade kõik sedelid - kokku umbes 11 miljonit häält.

Parlamendi 328 liikmest toetas otsust 173.

Üheksaliikmeline sõltumatu komisjon saadeti laiali ja asendatakse kohtunikega.

Segadused on kestnud sestpeale, kui valimised võitis šiiavaimuliku Moqtada Sadri valimisliit kommunistidega, kuid uue valitsuse moodustamise kõnelused käivad.

Paljud valimistega kõrvale heidetud poliitikud, kellele rahvas eelistas võimuladviku vastaseid ühendusi, loodavad häälte ülelugemisega oma olukorda parandada.

Luureteenistuste sõnul on esmakordselt kasutusel olnud elektrooniliste hääletusmasinate katsetused andnud erinevaid tulemusi, mis viitab, et pettusesüüdistustel on alust.

Parlament tühistas juba eelmisel nädalal välismaal elavate ja ümberasustatud iraaklaste hääled.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: