Iraagi võimud hukkasid 12 terrorismis süüdi mõistetud inimest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Iraagi justiitsministeeriumi poolt avaldatud foto süüdimõistetutest vahetult enne hukkamist.
Iraagi justiitsministeeriumi poolt avaldatud foto süüdimõistetutest vahetult enne hukkamist. Autor/allikas: AP/Scanpix

Iraagi võimud hukkasid neljapäeval 12 inimest, kes olid kohtu poolt mõistetud süüdi terrorismis.

Hukkamised viidi täide vaid mõni tund pärast seda, kui peaminister Haider al-Abadi oli kutsunud üles süüdimõistetute hukkamist kiirendama ning vastama nii kaheksa julgeolekutöötaja röövimisele ja tapmisele terroristide poolt, vahendasid Reuters ja BBC.

Al-Abadi sõnul andis ta korralduse "õiglaseks kättemaksuks", mis seisneb selles, et kiiremas korras tuleb hakata hukkama surma mõistetud terroriste, kes on kasutanud ära kõik kohtusüsteemi apellatsioonivõimalused.

Hukatute isikuid ega ka konkreetseid kuritegusid, milles nad süüdi mõisteti, valitsuse teadaandes ei mainitud.

Iraagi julgeolekujõud leidsid kolmapäeval kaheksa rüvetatud surnukeha, mille külge oli kinnitatud ka lõhkeseadelisi. Leid tehti kaks päeva pärast ISIS-e pantvangistajate poolt seatud tähtaja möödumist.

Terroristid olid võtnud eelmisel nädalal pantvangi kaheksa Iraagi julgeolekujõudude liiget ning nõudsid, et kui ei vabastata kolme päeva jooksul kõiki valitsuse käes vangis olevaid naissoost sunniite, pantvangid hukatakse.

Iraagi siseministeeriumi kinnitusel näitasid lahkamistulemused, et pantvangid oli tapetud juba enne tähtaja möödumist.

Peaminister Haider Al-Abadi kuulutas võitu ISIS-e üle juba eelmise aasta oktoobris, kuid terrorirühmitus tegutseb endiselt Süüria piiri ääres asuvates piirkondades ning teostab terrorirünnakuid üle kogu riigi. Viimastel nädalatel on rünnakud isegi sagenenud, eriti pealinn Bagdadi ja iigi põhjaosa ühendava suure maantee ääres.

Al-Abadi ise aga üritab saada kompromisskandidaadiks ning pälvida teise ametiaja peaministrina uue valitsuskoalitsiooni eesotsas ja seda hoolimata sellest, et tema enda poliitiline liikumine tuli hiljutistel valimistel alles kolmandale kohale.

Samal ajal on rahvusvahelised inimõigusorganisatsioonid kritiseerinud Iraagi võime seoses surmanuhtluste rakendamisega. Sealhulgas heidetakse ette seda, et kohtuprotsessid pole olnud läbipaistvad, on esinenud protseduurilisi rikkumisi ning seega ei saa välistada, et surmamõistetute hulka on konfliktist räsitud riigis sattunud ka süütuid inimesi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: