Tulekahju tekitatud avariid Tartu vaksalis lahendatakse veel kuid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tartu rongijaama juures.
Tartu rongijaama juures. Autor/allikas: Madis Hindre/ERR

Pärast nädalatagust tulekahjut töötab Tartu raudteejaama juhtimiskeskus poolkäsitsi- poolautomaatsel süsteemil, kogu avarii likvideerimine võtab mitu kuud ja vajab uusi releesid, mis tuleb tehases alles valmis teha. Maksma läheb see kõik miljoneid eurosid.

Eesti Raudtee juhatuse esimees Erik Laidvee rääkis ERR-i raadiouudistele, et põlenguekspertiis veel käib, aga suure tõenäosusega sai tulekahju alguse elektrilühisest. "Kaabel ilmselt süttis ja sealt läks edasi."

Esimestel päevadel pärast põlengut levis kriitika, et infot polnud ja reisijad, aga osaliselt ka Elron on teadmatuses, mis on juhtunud ja kuidas edasi käituda. Laidvee sõnul oli info edastamises tõesti puudusi ja osaliselt oli põhjus sellest, et ruumi, kus lühis toimus, saadi sisse alles ööpäev hiljem ja seetõttu polnud teada, mis täpselt juhtus. Esmaspäeva õhtul jõuti nii kaugele, et jaamakorraldaja on oma töökohal tagasi.

Eesti Raudtee juht Erik Laidvee Otse Uudistemajast Autor: Siim Lõvi /ERR

"Taastasime sellise poolkäistsi-poolautomaatse juhtimise, et me saame siis ka jaamahoonest pööranguid juhtida. Järjest saame ülesõidud ka töösse. Viimane ülesõit on nüüd 31. mail tööle saamas," rääkis Laidvee.

Kogu süsteemi taastamine võtab aga kuid. "Me teeme praegu sellise ajutise lahenduse, mis võimaldab meil töötada. Selleks, et oleks ikkagi taastatud täisautomaatne funktsioon, selleks on vaja tehasel sisuliselt meie jaoks toota nii uued releekapid kui releed endid. See kõik võtab ikkagi tõesti aega."

Kui palju see kõik maksma läheb, pole veel täpselt teada, kuna hinnapakkumist pole. "Aga me räägime siin tõesti miljonitest eurodest. Need asjad on väga kallid."

Eesti Raudtee investeeringuteplaanis on sees vahetada releed mikroprotsessoritel põhinevate juhtimisseadmete vastu, aga see protsess võtab kogu Eesti raudteed arvestades Laidvee sõnul aega kuni kümme aastat.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: