Isamaa ja Res Publica Liidust sai Isamaa

{{1527940920000 | amCalendar}}

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liikmed hääletasid IRL-i suurkogul partei nime Isamaaks muutmise poolt. Poolt hääletas 203 ja vastu 23 erakonna liiget.

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Helir-Valdor Seeder ütles suurkogu ees peetud kõnes, et IRL ole valitsuskoalitsioonis kokkuleppeid rikkunud, vaid loonud uued kokkulepped.

"Meie poliitilised oponendid, mõned meediategelased ja poliitikavaatlejad heidavad meile ette, et oleme koalitsioonis pidurdanud mitmete kokkulepete elluviimist ja teinud seda justkui kokkuleppeid rikkudes. See pole tõsi. Kui valitsuserakonnad lepivad midagi omavahel kokku teisiti kui koalitsioonileppes, siis on tegemist uue kokkuleppega mitte kokkuleppe rikkumisega," ütles Seeder.

Seederi sõnul ei ole see pidurdamine, vaid hoopis avatud valmisolek ja paindlik võime reageerida muudatustele. "See on areng, mitte pidurdamine," rõhutas Seeder.

"Jah, muudatused sündisid IRLi algatusel, kuid kõigi erakondade ühise otsusena. Meie leiame, et halbu või ajale jalgu jäänud kokkuleppeid tulebki muuta," lausus Seeder.

"IRLi eestvedamisel jätsime ära mitmete uute maksude kehtestamise, vähendasime alkoholiaktsiisi tõusu poole võrra ja jätsime ära juba seadustatud aktsiisitõusu 2019. aastaks. Kinnitasime riigieelarve strateegia struktuurses tasakaalus, et Eesti riik saaks majanduskasvu ajal jälle reserve koguda. Järgmiseks neljaks aastaks ei kavanda ühtegi maksutõusu ega uut maksu. See on pööre vastutustundliku parempoolse majanduspoliitika ning konservatiivse maksu- ja eelarvepoliitika suunas," sõnas Seeder.

Seederi sõnul ei ole IRL siiski suutnud neid sõnumeid piisavalt hästi oma valijateni viia. "Meie võimekusel oma edusamme ja elluviidavat poliitikat avalikkusele selgitada on arenguruumi," lausus ta.

Lauri Vahtre, kes leiab, et väikepartnerina valitsuskoalitsioonis olemine on IRL-i isamaalisust hägustanud, kiidab erakonna nime ja põhikirja muutmise heaks. "Näeme, et see olukord on halb, siis tuleb ju küsida, et milline olukord oleks parem. Ja see nimevahetus on kindlasti palju laiema taustaga, see ei ole päevapoliitiline sõnum," ütles Vahtre "Aktuaalsele kaamerale".

Mart Nuti hinnangul näitab suur toetus nime muutusele, et erakond on ühtne ja põhjust rääkida Isamaa ning Res Publica leerist erakonna sees pole.

Erakond kinnitas ka oma maailmavaate programmidokumendi. Maailmavaateliste aluspõhimõtete kinnitamine ei sea Nuti hinnangul erakonnaliikmetele mingeid piiranguid.

"Ma arvan, et on tegelikult päris suur probleem, kui erakonnad hakkavad maailmavaadet kaotama ja asendavad selle näiteks projektidega. Võetakse ette üks või teine populaarne samm, sellega minnakse valimistele, saadakse head tulemused ja pärast unustatakse kohe," kommenteeris Nutt.

Suurkogu võttis vastu kolm poliitilist avaldust, milleks on teadvustamine, et oht Venemaa suunalt on suurenenud ning Eesti keele rääkijate ring peab laienema. Samuti kutsus erakond üles Keskerakonda tühistama koostöölepet Ühtse Venemaaga.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael, Olev Kenk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: