Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Portugali kaitseminister: NATO vajab uut strateegilist kontseptsiooni

Jüri Luik ja José Alberto Azeredo Lopes.
Jüri Luik ja José Alberto Azeredo Lopes. Autor/allikas: Mil.ee

Portugali kaitseminister José Alberto de Azeredo Lopes ütles laupäeval Lennart Meri konverentsil, et NATO vajab uut strateegilist kontseptsiooni, mis hõlmaks lähenemist alliansi lõunatiival asuvatele ohtudele.

"NATO või Euroopa Liidu sugune organisatsioon ei saa keskenduda ainult ühele suunale, 90-kraadine lähenemine ei toimi," ütles Lopes arutelul NATO üle.

Tema sõnul vajab NATO põhjalikku analüüsi oma uue rolli üle ning allianss ei ole seni olnud uute ohtudega toimetulemisel väga tõhus.

"Keegi ei sea kahtluse alla seda, et NATO peab keskenduma idatiivale, kuid kõike, mis toimub lõunas, tajutakse julgeoleku jaoks tähtsana," ütles Portugali kaitseminister.

Portugal on väga aktiivne Afganistanis ning NATO idatiival ning Eesti on näidanud end Malis, Afganistanis ja mujal julgeoleku tagajana, lausus ta.

Lopes meenutas, et kui ta 2015. aastal ametisse astus, arutati NATO-s peaasjalikult idast lähtuvat ohtu. "Seejärel hakati tajuma Daeshi kui organisatsiooni, mis tegutses Süürias ja Iraagis sõjalise jõuna, ning Euroopa pealinnades terrorirühmitusena."

NATO kaasajastab oma sõjalist juhtimisstruktuuri, luues kaks uut väejuhatust, ning sellega peaks kaasas käima uus strateegiline kontseptsioon, lausus Portugali kaitseminister. "NATO on praegu väga klassikaline ja traditsiooniline, kuid ei peaks selliseks jääma."

Euroopa Liit on lõuna suunal praegu palju dünaamilisem organisatsioon, lisas ta.

Kehtiv NATO strateegiline kontseptsioon võeti vastu 2010. aasta tippkohtumisel Chicagos.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: