Maksumaksjad on riigile andnud paarkümmend miljonit eurot "intressita laenu" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: MTA

Tänavu esimese kvartali statistika põhjal tuleks riigil järgmisel aastal inimestele tagasi maksta üle 24 miljoni euro tulumaksu.

Alates tänavusest aastast on sadadel tuhandetel töötajatel võimalus valida, kas lasta tööandjal maksuvaba tulu palgaga koos arvestada, teha seda mingis konkreetses summas või mitte lasta arvestada.

Valikute tõehetk saabub inimesele 2019. aasta kevadel, kui ta asub täitma 2018. aasta tuludeklaratsiooni. Siis selgub lõplikult, kas maksuametile tuleb juurde maksta, raha saab tagasi või on nullsummamäng.

Maksuamet soovitas reformi rakendumise eel, et kui aasta sissetulek on raskesti ennustatav, on võimalus jätta maksuvaba tulu arvestamata, et vältida juurdemaksmist.

Tänavu esimese nelja kvartali statistikast selgubki, et Eesti maksumaksjad on soovitust kuulda võtnud, olnud konservatiivsed ning pole ära kasutanud täies mahus neile ette nähtud maksuvaba tulu.

Oma tulult on tulumaksu oodatust rohkem ehk maksuvaba tulu on lubatust vähem kasutanud igas kuus umbes 200 000 inimest. Kogusumma, mida võib käsitleda riigile intressita laenamisena, ulatus esimese kvartali lõpuks 34,9 miljoni euroni.

Vastupidiselt on käitunud igal kuul umbes 35 000 inimest, kes on maksuvaba tulu kasutanud lubatust rohkem summas 10,6 miljonit eurot.

Kahe summa saldo on maksuameti andmete põhjal 24,3 miljonit eurot, mille amet tagastab 2019. aastal tehtava tuludeklaratsiooni käigus. See summa tõotab senise käitumismustri põhjal järgnevate kuude jooksul kasvada.

Allikas: MTA

Maksumaksjate liidu tegevjuht Lasse Lehis on ERR-ile öelnud, et maksimum, millest räägime, on 1200 eurot, mis tuleks 2019. aastal tuludeklaratsiooniga kas maksuametile juurde maksta või tagasi saada. "Ehk kas riik annab või võtab intressita laenu sellises summas."

Alates veebruarist saab e-maksuametist/e-tollist ülevaate oma maksustatavast sissetulekust ning maksuvaba tulu kasutusest.

Kui aasta kestel tekib olukord, kus maksuvaba tulu on MTA andmetel kasutatud ettenähtust rohkem, saadab amet selle kohta automaatse teavituse.

Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on amet seoses sellest aastast jõustunud maksuvaba tulu muudatustega loonud võimaluse oma palgatulul ja sellelt arvestatud maksuvaba tuluga ennast lihtsasti kursis hoida. "Minu sissetulekud" nimelise rakenduse leiab e-maksuametisse/e-tolli sisse logides kiirviidete alt.

Oluline on arvestada, et maksuamet teeb teavitusi vaid ametile teadaolevate andmete põhjal. See tähendab, et näiteks vara müügi või üüritulu kohta maksuametil andmed aasta kestel puuduvad ja neid ei saa teavituste saatmisel arvesse võtta.

Alates 2018. aastast jaguneb saadava maksuvabastuse suurus kolme peamisesse gruppi.

Kui aastane tulu on kuni 14 400 eurot ehk 1200 eurot kuus, siis on võimalik kasutada maksimaalset maksuvabastust, mis on 6000 eurot aastas ehk 500 eurot kuus.

Kui kuine sissetulek on vahemikus 1200–2100 eurot (aastane tulu 14 400–25 200 eurot), siis hakkab maksuvaba tulu suurus 500 eurost vähenema ja mida lähemal see on 2100 eurole, seda väiksem on maksuvaba tulu.

Üle 2100 euro (aastas üle 25 200 euro) teenides on kogu tulu tulumaksuga maksustatav ja maksuvaba tulu suurus on 0 eurot.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: