Putin võrdles Lenini muumiat kristliku pühaku säilmetega

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lenini palsameeritud surnukeha, 1993. aasta foto. Autor/allikas: RIA/Scanpix

Venemaa president Vladimir Putin võrdles riigitelevisiooni esimeses kanalis eetrisse jõudnud dokumentaalfilmis kommunistist riigijuhi Vladimir Lenini palsameeritud surnukeha kristlike pühakute säilmetega.

Dokumentaalfilmis, mis räägib Valamo kloostrist ja mille lõiku näidati riigitelevisioonis juba varem, rääkis president Putin, et kommunistide suhtumine Leninisse on äärmiselt sarnane pühakute austamisega, vahendas Lenta.

"Pandi mausoleumi. Mille poolest see erineb pühakute säilmete tähtsusest õigeusklike või üldse kristlaste jaoks? Kui mulle öeldakse, et ei, kristluses sellist traditsiooni ei ole, siis, no kuidas ei ole," selgitas ta.

Venemaa riigipea sõnul on kommunistlik ideoloogia väga sarnane kristlusega. "Vabadus, võrdsus, vendlus, õiglus - see on kõik pandud kirja pühakirjas, see on kõik seal olemas. Olid sellised väga jumalavastased aastad, kui hävitati vaimulikke, hävitati kirikuid. Kuid samal ajal loodi uut religiooni. Ja mis oli kommunismiehitaja koodeks? See oli sublimatsioon, lihtsalt selline primitiivne väljavõte piiblist, mitte midagi uut välja ei mõeldud," arutles Putin.

2017. aasta detsembris avaldatud uuringu kohaselt on nende venemaalaste arv, kes pooldavad Lenini surnukeha matmist, vähenenud. Kui märtsis-aprillis toetas Lenini matmist 58 protsenti vastanutest, siis detsembris oli selle plaani toetajaid 41 protsenti.

Venemaa kommunistide liider Gennadi Zjuganov on varem meedias väitnud, et president Putin on lubanud, et tema võimu ajal püsib Lenini surnukeha Punasel väljakul asuvas mausoleumis. Novembris aga teatas näiteks Tšetšeenia Vabariigi juht Tamzan Kadõrov, et Lenin tuleks maha matta.

Lenini palsameeritud surnukeha on olnud avalikkusele vaatamiseks väljas alates 1924. aastast. Lenini mausoleumi praegune hoone valmis 1930. aastal ja seal on revolutsioonijuhi surnukeha olnud tänaseni, kui arvata välja maailmasõja aastad, mil säilmed igaks juhuks Moskvast ära viidi.

Aastatel 1953-1961 oli samas mausoleumis ka Jossif Stalini surnukeha, kuid tema isikukultuse lõppemisel Nikita Hruštšov valitsusjala maeti Stalini säilmed Kremli müüri äärde.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: