Rahandusministeerium alandas taas alkoholiaktsiisi laekumise prognoosi

{{1528910880000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Alkoholiaktsiisi laekub oodatust vähem. Autor/allikas: PM/SCANPIX

Rahandusminister Toomas Tõniste avalikustas riigikogu kolmapäevases infotunnis, et alkoholiaktsiisi laekumist on tänavuses eelarves korrigeeritud taas väiksemaks.

Uue prognoosi kohaselt ootab riik alkoholiaktiisina riigikassasse 28 miljoni euro võrra vähem kui pärast eelmist prognoosi. See on juba teine laekumise prognoosi allapoole korrigeerimine, vahendab Delfi Ärileht.

Kui eelmise aasta riigieelarves planeeriti 2018. aasta alkoholiaktsiisi laekumiseks 341 miljonit eurot, siis seda summat korrigeeriti tänavu aprillis avaldatud kevadprognoosiga 286 miljonile eurole ehk 55 miljoni võrra allapoole.

Kolmapäeval riigikogu infotunnis alkoholipoliitika teemal aru andnud rahandusminister Toomas Tõniste avalikustas aga, et sedagi numbrit on juba allapoole "korrigeeritud" ja lausa 28 miljoni euro võrra.  See tähendab, et rahandusministeerium planeerib tänavu alkoholiaktsiisi tuludena eelarvesse 258 miljoni laekumist.

Aktsiisilaekumise tänavuse vähenemise põhjusena nimetas rahandusminister asjaolu, et järgmise aasta algusesse plaanitud aktsiisitõus otsustati ära jätta.

Rahandusministeeriumi pressiesindaja Ott Heinapuu selgitas, et tulevat aastat puudutav otsus puudutab ka tänavust aktsiisitulu.

"Määrade tõusu ärajätmisel pole alkoholitootjatel ega -müüjatel põhjust varuda madalama aktsiisimääraga alkohoolseid jooke müügiks pärast aktsiiside tõusu. Rahandusministeeriumi kevadine majandusprognoos kavandatava muudatusega veel arvestada ei saanud, kuna see valmis enne valitsuse otsust," selgitas Heinapuu.

Ühtlasi väheneb ka käibemaksu laekumine ca kuue miljoni euro võrra, nii et planeeritud tulud vähenevad varem prognoosituga võrreldes kokku 34 miljoni euro võrra.

"Rahandusministeeriumi kevadine majandusprognoos on riigi eelarvestrateegia protsessis tehtud otsuste üheks aluseks, prognoosides kehtivate seaduste alusel valitsuse eeldatavaid tulusid ja kulusid edaspidi. Muudatusega on oodata aktsiisi- ja käibemaksutulu vähenemist 2018. aastal 34 miljoni euro võrra ja sellega on riigi eelarvestrateegia tuludes arvestatud," lisas Heinapuu.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: