ERR Ainažis ja Valkas: alkoholiturism Lätti on pühade eel mitmekordistunud

{{1529337480000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Eestlaste ja soomlaste alkoholiturism Lätti on jaanipüha eel mitu korda suurenenud - nädalavahetusel tõusis piiriäärsete alkoholipoodide käive mitmekordseks. Maksu- ja tolliamet selles suurt probleemi ei näe ja jätkab pühade-eelsel ajal tavapärast kontrolli.

Superalko parkla Ainažis oli esmaspäeva hommikul kella 11 paiku peaaegu täis ja kaupluses liikumine osutus keeruliseks. Pühade-eelne ostlemine oli täies hoos, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Gert tuli jaanijooke ostma Sakust. "Tasub ikka, jah. Perega koos, mitte ainult siia poodi, vaid saab käia Jurmalas jne ja mööda minnes läbi tulla," rääkis ta.

Alkoholi läbimüüginumbrid on rekordilised. "Kindlasti poole võrra on enne pühi veel suurenenud. Eelmise aastaga võrreldes kordades," rääkis SIA Aldar Latvia juhatuse liige Lauri Uibo. Tema sõnul ostetakse praegu kõige rohkem õlut.

Uibo hinnangul on ostjate hulgas soomlasi isegi pisut rohkem kui eestlasi.

"Need hinnad on pisut madalamad kui Eestis ja eriti on need madalamad kui Soomes. Ma tean, et üsna paljud soomlased tulevad siia," rääkis Soome turist Jarmo.

Inimesed ostavad Lätist alkoholi nii endale kui ka sõbrale või pereliikmele. Tihti sõidetakse aga Lätti osturetkele koos sõpruskonnaga, siis saab sõidukulu jagada.

Vaadates ostetava alkoholi koguseid, võib jääda mulje, et ühte autosse pakitakse suisa ebaseaduslikult suur kogus vägijooki. Maksu- ja tolliamet jaaninädalavahetuse eel suuremat kontrolli ei kavanda.

"Ikkagi suurem osa, kes sealt ostavad, neid piirnorme tegelikult kunagi täis ei vea. Ja see pole ka meie kontrolli eesmärk, neid tavatarbijaid tee peal kiusata ja piinata. Meie eesmärk on fookus suunata sinna, kes toovad seda müügiks," kinnitas MTA uurimisosakonna Lääne talituse juhtivinspektor Kunnar Keres.

Soomlaste läbi Eesti veetavaid alkoholikoguseid maksu- ja tolliametil õigust kontrollida ei ole. Kõige suurem probleem on Kerese sõnul aga Soomes resideeruvate eestlastega, kes sinna alkoholi müügiks veavad.

Müüginumbrid pole kasvanud vaid piiripoodides

Valka alkoholipoodides võib järjest enam märgata neid, kes on käinud perega Lätis ringi sõitmas või näiteks Valmiera populaarses ehituspoes ja panevad tagasiteel auto õlle- ja siidrikaste täis.

Müüginumbrid pole Lätis kasvanud ainult piiripoodides, vaid kõikjal - kuumad ilmad on suurendanud eriti käsitööõlle müüki nii palju, et väiketootjad on oma tavapärasest graafikust kuu-paari võrra ees ja kõiki tellimusi ei suudeta täita.

"Meil on kõike. Selles poes on praegu eestlasi hästi palju. Soomlased on juba ära käinud. Soomlased ei taha väga enne jaani enam liikuda, aga lätlased tulevad õhtuti, hiljem," selgitas Alko1000 Marketi avalike suhete juht Meelis Reiljan.

Lätis on tänavu aktsiisimäär pisut tõusnud, kuid müüjate sõnul on hinnavahe Eesti poodidega endiselt suur.

"Jah, lätlased muutsid ka märtsi algul aktsiisi, aga seda pole eriti märgata. Õllekohvrile poolteist-paar eurot juurde, viinapudelile ka paar eurot juurde. See ei andnud nii märkimisväärset tulemit kui aktsiisitõus Eestis," ütles Reiljan.

Läti parlamendiliikmed on "Aktuaalsele kaamerale" korduvalt kinnitanud, et hinnaerinevus kahe riigi poodides ei sõltu ainult aktsiisist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: