Alkoholitootjate liit: tuleb muuta inimeste tarbimisharjumusi

Eesti Alkholitootjate ja Maaletootjate Liidu tegevjuht Triin Kutberg ütles Vikerraadio saates "Uudis +", et eestlasi ajab piiri taha alkoholi ostma selge soov võita hinnas.

Kutberg tõi välja, et peamised murekohad piiri taha alkoholi müüma minnes on täiesti teine turukonkurents ja turuolukord, Lätis suur konkurets laia omatoodete valikuga.

Tarbijaid on suunatud eelistama kvaliteeti kvantiteedile, kuid Kutbergi sõnul on Lätist ostmine viinud meid justkui kümme aastat tagasi ehk eelistatakse kvantiteeti kvaliteedile.

"Kui ma juba võtan selle teekonna ette, siis minu peamine eesmärk on ju saada sealt maksimaalne hinnavõit," kirjeldas Kutberg piirikaubandust.

Kutberg lisas, et piiripoodidest ostetakse nii Eesti tooteid kui Läti tooteid.

"Raske on öelda, miks erinevates tootegruppides ostuvalikud ühe või teistsuguseks kujunevad, aga kindlasti on kõikide alkohoolsete toodete puhul Läti piiripoodides see ostuotsuse langetamine teistsugune ja konkurentsisituatsioon teistsugune kui ta on meie jaekettides," ütles Kutberg.

Kutberg tõi välja Moe Peenviinavabriku tootja näite: kui 2018. aasta esimese poolaasta Eesti müük oli langenud võrreldes möödunud aasta sama perioodiga kaks korda, siis ainult veerand sellest on piirilt tagasi toodud. Järelikult näitavad müüginumbrid, et tootjad on kaotuses, isegi kui tooteid piiri taga turustatakse.

Lõppkliendil pole Kutbergi sõnul vahet, kes kauba poodi toob, kõige olulisem on kliendile hind.

"Meie viimaste aastate aktsiisipoliitika on olnud nii tormiline, et ettevõtja on keskendunud siin koduturul toimuvate muutustega toimetulemisele," ütles Kutberg ja lisas, et 2019. aastal aktsiisite mittõtstmine on positiivne noot, kuid mitte piisav.

Kutberg tõi välja, et ettevõtjatel on vaja pikaajalist plaani.

Lisaks rääkis Kutberg nn käsu- ja keelupoliitikast, kuid kõige olulisem oleks inimeste käitumiste ja tarbimiste muutmine.

"Meie eesmärk peaks olema see, et inimene ei tarbi lihtsalt pudelit veini, vaid ta naudib klaasikest veini toidu kõrvale," ütles Kutberg.

Alkoholireklaamide puhul tuleb läbi mõelda selge eesmärk, millist informatsiooni tarbijatele vaja jagada on, leidis Kurberg.

"Meile tulndub täna, et kõik, mis puudutab alkoholi ja alkoholipoliitikat, siis neid otsuseid langetatakse hästi emotsionaalselt," arvas Kutberg ning lisas, et emotsionaalsuse asemel võiks otsustel olla all teaduslik põhi.

Kutberg ütles, et inimeste harjumuste muutmine võtab aastaid, kuid loodab, et uus teadlikum tarbimiskultuur on tulevikus sama elementaarne kui turvavöö pealepanemine autos.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: