AP: Alžeeria on jätnud Sahara kõrbe üle 13 000 inimese

Alžeeria saadab migrandid riigist välja läbi kõrbe, ilma toidu ja veeta.
Alžeeria saadab migrandid riigist välja läbi kõrbe, ilma toidu ja veeta. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Alžeeria on jätnud viimase 14 kuu jooksul Sahara kõrbe üle 13 000 inimese, teiste seas rasedaid naisi ja lapsi, kirjutas esmaspäeval uudisteagentuur Associated Press.

Agentuuri andmeil saadetakse migrandid läbi kõrbe riigist välja ilma toidu ja veeta ja sundides vahel ka relvaähvardusel tunde ja isegi päevi lõõskava päikese käes kõndima. Mitte kõik ei tule sellest katsumusest välja elusalt.

Associated Press usutles paarikümmet Nigerisse deporteeritut. Kõik nad olid näinud oma kaaslasi kokku varisemas teekonna ajal, kus temperatuur küünib kuni 48 kraadini Celsiuse järgi. Kaduma jäänud migrante ei ole nad enam seejärel näinud.

Õnnelikemail on korda läinud jõuda mõne tunniga lähimate küladeni teisel pool piiri Nigeris või viimasel ajal ka Malis, kuid paljud ekslevad päevi, kuni ÜRO päästerühmad nad üles leiavad.

Ent paljudele saab see retk saatuslikuks. Pea kõik usutletud ellujäänud rääkisid neist, kes Saharas kaduma jäid.

"Naised lamasid surnult, mehed .... teised jäid kõrbes kadunuks, sest ei teadnud teed," ütles teekonna lapseootel läbinud Janet Kamara.

Alžeeria on eitanud migrantide väärkohtlemist, kuid paljud Associated Pressi käsutusse jõudnud videod kõnelevad teist keelt, näidates sadu inimesi komberdamas lageda kõrbe suunas.

Euroopa Liit survestab migrante tagasi saatma

Massilised väljasaatmised Alžeeriast said alguse oktoobris 2017, kui Euroopa Liit suurendas survet sellele Põhja-Aafrika riigile, et see suunaks tagasi migrandid, kes on teel põhja poole Euroopasse üle Vahemere või Hispaania enklaave ümbritsevate tarade, kirjutas AP.

EL-i pressiesindaja sõnul on blokk teadlik Alžeeria tegevusest, kuid tegemist on suveräänse riigiga, kes võib saata migrante välja, kui ta järgib rahvusvahelist õigust.

Erinevalt Nigerist ei võta Alžeeria EL-ilt raha, mis on mõeldud rändekriisiga toimetulekuks, kuigi ajavahemikus 2014-2017 saadi EL-ilt 111,3 miljonit dollarit abi.

Alžeeria ei ole esitanud mingeid andmeid oma sundväljasaatmiste kohta, kuid jala Nigerisse minevate inimeste arv on suurenenud sestsaadik, kui Rahvusvaheline Rändeorganisatsioon (IOM) 2017. aasta mais arvet pidama hakkas. Kui siis saadeti välja 135 inimest, siis 2018. aasta aprillis 2888. Ühtekokku on IOM-i andmeil selle teekonna elusalt läbinud 11 276 meest, naist ja last.

Veel vähemalt 2500 inimest on sunnitud sarnasele retkele naaberriiki Malisse.

Alžeeria valitsus keeldus kommentaaridest. Kuid Alžeeria valitsus on varem tõrjunud väiteid inimõigusrikkumistes, nimetades süüdistusi migrantide kõrbe jätmisest pahatahtlikuks kampaaniaks.

IOM-i hinnangul tuleb iga Vahemerd ületades hukkunud migrandi kohta kaks, kes on jätnud elu kõrbes, mis teeb võimalikuks ohvrite arvuks alates 2014. aastast üle 30 000.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: