Prantsusmaa valitsus tutvustas riigiteenistuse plaani ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Prantsusmaa president Emmanuel Macron paraadil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsusmaa valitsus tutvustas neljapäeval plaani tuua tagasi riigiteenistus ja seda kõikide 16-aastaste jaoks.

Selle plaani esitas Emmanuel Macron juba möödunud aastal presidendivalimiste ajal. Riigiteenistus suurendaks prantsuse noorte, nii poiste kui tüdrukute, riiklikku ühtsustunnet ja aitaks paremini tunnetada kodanikukohustust, vahendas BBC.

Riigiteenistus on jagatud kaheks erinevaks osaks. Esimene osa on kuu aega kestev kohustuslik laager, mis keskendub peamiselt kodanikuühiskonnale. Seal toimub kas klassikaline sõjaline ettevalmistus või heategevuslik ja vabatahtlik töö.

See võimaldaks noortel inimestel luua uusi suhteid ja arendada välja oma roll ühiskonnas, selgitatakse ettepanekus.

Teine osa on vabatahlik teenistus, mis kestab alates kolmest kuust kuni aastani. Selle raames julgustatakse noori inimesi teenima valdkonnas, mis on otseselt seotud riigikaitse ja julgeolekuga. Samas võidakse selle asemel valida vabatahtlik töö, mis on seotud rahvusliku pärandi, keskkonna või sotsiaalhoolekandega.

Praegune plaan pole otseselt see, mille president Macron 2017. aastal esitas. Macroni plaan sarnanes rohkem Eesti ajateenistusega. See oleks olnud suunatud 18- kuni 21-aastastele, kestnud minimaalselt ühe kuu ning oleks andud otsese kokkupuute militaareluga. See plaan laideti maha, sest see oleks olnud liialt kulukas ja koormanud riigi relvajõudusid.

Riigiteenistuse programmi kuludeks on hinnatud ligi 1,6 miljardit eurot aastas ning lisaks tuleks teha veel 1,75 miljardi euro väärtuses investeeringuid.

Valitsus alustab nõupidamisi, et programm järgmise aasta alguseks välja arendada.

Samas keelab Prantuse põhiseadus riigil sundida osa rahvastikust veetma pikka aega kodust eemal, kuid see ei kehti riigikaitse puhul.

BBC andmetel on 14 Prantsumaa noorteorganisatsiooni vastu plaani ebakõladele ja kohustusele programmist osa võtta. Organisatsioonid tunnevad nimelt, et plaani jõustumise järel puudub noortel otsustusvabadus.

Märtsis läbi viidud YouGovi küsitlus näitas, et 60 protsenti prantslastest pooldab programmi. Samas, kui sama küsitlus viidi läbi ainult noorte seas, langes toetus alla 50 protsendi.

Prantsusmaal lõpetati kohustuslik ajateenistus 1997. aastal ning Macron on esimene president, kes seda läbinud pole.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: