Saksa valitsus on lõhenenud ajateenistuse taastamise osas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Liidukantsler Angela Merkel Saksa sõduritega.
Liidukantsler Angela Merkel Saksa sõduritega. Autor/allikas: AP/Scanpix

Saksamaa valitsuskoalitsioon kaalub ajateenistuse taaskehtestamist pärast seda, kui avaliku arvamuse küsitlus näitas elanikkonna enamuse toetust sõjaväekohustusele.

Liidukantsler Angela Merkeli Kristlike Demokraatide (CDU) seast soovivad vähesed "puhast" kohustuslikku sõjaväeteenistust, kuid samas toetavad paljud laiemat ajateenistust, mis sisaldab avalikke teenuseid, nagu sotsiaalkaitse. Küsimus ähvardab Merkeli valitsuse lõhki ajada, kirjutab The Times.

CDU peasekretär Annegret Kramp-Karrenbauer lubas tõsta küsimuse erakonna agenda keskmesse ja taaselustada selle olulisuse valijatele.

Terviseminister ja Merkeli kriitik Jens Spahn (CDU) teatas teisipäeval, et toetab universaalset ajateenistust, kuigi ta ise vältis seda tervislikel põhjustel. "Eelkõige oleks see võimalus muuta teadlikkust. Me elame enesetäiustamise ajal ja liiga tihti ei mõtle teiste peale," rääkis ta ajalehele Passauer Neue Presse.

Ajateenistuse pooldajad, kelle hulgas on ka ultrakonservatiivne erakond Alternatiiv Saksamaale (AfD), ütlevad, et ajateenistus võiks tõsta vägede suurust amortiseerunud relvajõududes ja taastada sotsiaalset sidusust. Kriitikud leiavad, et see oleks kulukas ja võib-olla põhiseadusevastane.

Funke meediagrupi nädalavahetusel avaldatud küsitlus enam kui 5000 sakslase seas näitas, et 56 protsenti toetab ajateenistust, samas kui 27 protsenti on sellele kategooriliselt vastu. Eriti tugev on toetus AfD valijate seas, keda CDU püüab enda poolele võita.

Saksamaa kaotas ajateenistuse aastal 2011, kuna seda peeti liiga kalliks ja relvajõudude koormamist kogenematute noorsõdurite ei peetud otstarbekaks.
Aastal 2005 liitus kaitseväega vaid 15 protsenti noormeestest, samas kui enamik valis sotsiaalkaitse või hädaabiteenistuse. Jõukamatest peredest pärit noorte jaoks oli tavapärane hoiduda teenistusest arstitõendiga.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: