Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa Novitšoki-juhtumist: kui lollideks nad meid peavad?

Briti keemiarelvaekspert märtsis Salisburys.
Briti keemiarelvaekspert märtsis Salisburys. Autor/allikas: PA/Scanpix

Kreml väitis neljapäeval uut mürgijuhtumit Inglismaal kommenteerides, et Venemaa pakkus Suurbritanniale oma abi juba seoses märtsikuise Skripalide juhtumiga, kuid London olevat pakkumise tagasi lükanud.

Pressiesindaja Dmitri Peskov kommenteeris sellisel viisil Briti julgeolekuministri Ben Wallace'i avaldust, milles viimane kutsus Moskvat üles jagama informatsiooni keemiarelva Novitšok kohta, vahendas Reuters.

"Oma häbiks pean ma tunnistama, et ma ei tea, kes Ben Wallace on," ütles Peskov kõigepealt ajakirjanike küsimustele vastates.

"Kuid minister teab väga hästi, et Venemaa tegi ettepaneku ühiseks juurdluseks juba tükk aega tagasi ning et see ettepanek oli päevakorras. See tehti tükk aega tagasi ja kahjuks ei näita Briti pool selliste ettepanekute suhtes üles mingit huvi," rääkis Kremli kõneisik.

Peskov märkis, et Kremlit teevad uued uudised Inglismaalt murelikuks ja Moskva loodab, et kaks Briti kodanikku paranevad.

Samuti mainis Peskov, et tema teada ei ole Suurbritannia seoses äsjase juhtumiga Moskvale mingeid taotlusi esitanud.

Endise luureametniku Sergei Skripali ja tema tütre Julia ründamist märtsis on Venemaa esindajad korduvalt eitanud ja väitnud, et tegu olevat vandenõuga, mille eesmärgiks on kahjustada Venemaa mainet jalgpalli MM-i ajal.

Venemaa suursaatkond Hollandis aga teatas neljapäeval Twitteris, et Suurbritannia on rumal, kui arvab, et Moskva kasutaks Inglismaal keemiarelva samal ajal, kui Venemaal toimub jalgpalli MM.

"Kui lollideks nad (Venemaad) peavad, et me kasutaks "taas" nn Novitšokki keset FIFA MM-i... Show peab jätkuma?" seisis Vene saatkonna postituses.

Ka riigiduuma asespiiker Sergei Železnjak ütles riigitelevisioonile antud intervjuus, et uus intsident Suurbritannias paistab olevat kaitse rikkuda Inglise vutifännide positiivset muljet Venemaa kohta ning et Suurbritannial olevat vaja tekitada hüsteeriat varjamaks, mida Briti luureteenistused ise teevad.

Briti minister: Venemaa on see, kes saab Novitšoki kohta vastuseid anda

Briti julgeolekuminister Ben Wallace kutsus pärast uut mürgijuhtumit Venemaad üles andma täpsemat informatsiooni sõjalise närvigaasi Novitšok kohta.

Briti politsei teatas kolmapäeval, et Amesbury väikelinnas said kaks inimest tõsiseid tervisekahjustusi seoses ainega, mis hilisema analüüsi käigus osutus Nõukogude Liidus/Venemaal välja arendatud keemiarelvaks Novitšok. Sama mürgiga rünnati käesoleva aasta märtsis lähedal asuvas Salisbury linnas kunagist Venemaa luureametnikku Sergei Skripali ja tema tütart Juliat.

BBC teatel on mürgitada saanud inimesed Amesbury elanikest elukaaslased, 45-aastane Charlie Rowley ja 44-aastane Dawn Sturgess. Nad on kriitilises seisundis ja viibivad samas Salisbury haiglas, kus varem raviti Skripale. Skripalid said pärast pikka ravi haiglast välja ning Briti julgeolekuteenistused pakuvad neile kaitset.

Briti võimude teatel pole hetkel kindlalt teada, kas kaks juhtumit on omavahel seotud. Samuti pole veel kindlaks tehtud, kas Novitšok, mida kasutati Skripalide vastu ja millega puutus kokku Amesbury paar, on pärit samast partiist.

Politsei kinnitusel ei ole Amesbury elanike taustas midagi sellist, mis annaks alust arvata, et nemad olid mingi rünnaku sihtmärkideks. Praegu keskenduvad võimuesindajad sellele, et uurida välja, kus mürgitada saanud inimesed viimasel ajal ringi liikusid ja kus nad võisid Novitšokiga kokku puutuda.

Juhtumi uurimist juhib riiklik terroritõrjepolitsei koostöös Wiltshire'i krahvkonna politseiga.

Inglismaa kõrgeim tervishoiuametnik Sally Davies teatas, et oht elanikkonnale on siiski võrdlemisi madal. Samuti on võimuesindajatel seoses märtsikuise juhtumiga juba rohkelt kogemusi, kuidas mürgi jälgi ajada ja avalikkust kaitsta.

BBC julgeolekuanalüütik Gordon Corera peab kõige tõenäolisemaks teooriaks seda, et kaks Amesbury elanikku puutusid kuidagi kokku märtsis Skripalide ründamiseks kasutatud mürgiannuse jääkidega. Ka keemiarelvade ekspert Richard Guthrie arvas, et Skripalide vastu kasutatud mürgiannus visati ründajate poolt kuidagi ettevaatamatult minema.

Kui BBC hommikuse raadiosaate ajal julgeolekuminister Wallace'ilt küsiti, kas Salisbury ja Amesbury elanikud on endiselt ohus, vastas ta, et Novitšoki puhul on tegu väga väikese nõela otsimisega väga suurest heinakuhjast.

Minister selgitas, et juhtumiga tegelevad praegu "maailma parimad luureametnikud", kuid seniks, kuni pole selged kõik Skripalide ründamisega seotud asjaolud, ei saa ta ka mingit kinnitust avalikkusele anda.

"Ma ei saa anda garantiid, et te olete Manchesteris 100 protsenti terrorismi eest kaitstud, ja ma ei saa garanteerida ka seda, et te olete 100 protsenti kaitstud mürgi eest seni, kuni me ei tea kõiki detaile selle kohta, mis märtsis juhtus," nentis Wallace.

Suurbritannia on süüdistanud Skripalide mürgitamises Venemaad, Moskva on aga kõiki süüdistusi eitanud.

"Venemaa saab selle halva heaks teha, nad saaksid meile öelda, mis juhtus, mida nad tegid ning täita märkimisväärsed lüngad, mida me selgitada üritame," rõhutas Briti julgeolekuminister. "Venemaa on see, kes võib anda kõik niidiotsad, et inimeste julgeolekut oleks võimalik tagada."

Neljapäeval peaks Novitšoki teemal tegema Briti alamkojas avalduse ka siseminister Sajid Javid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: