Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

NYT: Skripalide mürgirünnaku korraldajaks võib tõenäoliselt olla GRU

Briti keemiarelvaeksperdid märtsis Skripalide juhtumit uurimas.
Briti keemiarelvaeksperdid märtsis Skripalide juhtumit uurimas. Autor/allikas: PA/Scanpix

Vene sõjaväeluure ehk Luure Peavalitsus (GRU), mida süüdistatakse USA 2016. aasta presidendivalimistesse sekkumises, võib olla ka Suurbritannias korraldatud närvimürgirünnaku taga Sergei Skripalile, eskaleerides sel kevadel Moskva ja Lääne vastasseisu.

Briti uurijad usuvad, et 4. märtsi mürgirünnaku Venemaa endisele Briti-Vene topeltagendile Sergei Skripali ja tema tütre Julia vastu korraldasid kõige tõenäolisemalt endised või praegused luureteenistuse GRU agendid, kes saadeti Skripali koju – nii rääkis anonüümsust palunud, kuid asjassepuutuv Briti ametiisik, USA ametiisik ja endine USA ametiisik, kes vestlesid The New York Timesiga.

Briti ametnikud on praegu lähemalt uurimas isikuid, kes korraldasid nende hinnangul rünnaku, teatas USA ametiisik. Samas pole uurijad välistanud, et rünnaku eest võib vastutada mõni teine Venemaa luureagentuur või eraasutus.

President Donald Trump ja Vladimir Putin kohtuvad esmaspäeval esimesel ametlikul tippkohtumisel. Kuude viisi on president Trump halvustanud eriuurimist, millega püüab eriprokurör Robert Mueller saada selgust Venemaa väidetavasse sekkumisse USA 2016. aasta presidendivalimistel.

Reedel teatas USA justiitsministeerium, et esitab süüdistuse kaheteistkümnele GRU luureametnikule küberrünnakute eest demokraatide vastu.

Muelleri uurimise andmeil korraldas Venemaa sõjaväeluureteenistus keerulise operatsiooni, et õõnestada Ameerika demokraatlikke protsesse. Analüütikute ja valitsusametnike sõnul tegutseb GRU salajase löögirühmana Kremli konfliktides üle maailma.

Luure Peavalitsust on seostatud hübriidsõjaga Ukrainas ja Krimmi annekteerimisega 2014. aastal, samuti on see olnud seotud Süüria linnade vallutamisega president Bashar al-Assadi nimel. Rahulikumates regioonides on süüdistatud GRU-d poliitilise segaduse külvamises, mobiliseerides slaavi natsionaliste Montenegros ja rahastades proteste, et takistada Makedoonia nimevahetust, kirjutab The New York Times.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: