Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti siseminister: London on valmis astuma Venemaa vastu lisasamme

Briti siseminister Sajid Javid 5. juulil parlamendis.
Briti siseminister Sajid Javid 5. juulil parlamendis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti siseminister Sajid Javid ütles neljapäeval alamkojas Amesbury mürgijuhtumit kommenteerides, et Ühendkuningriik on valmis astuma Venemaa suhtes lisasamme, kui Moskva seotus sellega peaks kinnitust leidma.

"Me ei soovi järeldustega kiirustada, kuid kui saab kinnituse, et Vene riik on ka selle juhtumi eest täielikult vastutav, siis, loomulikul, kaalume me, millised edasidi meetmeid me võiks kasutusele võtta," ütles Javid Reutersi teatel rahvasaadikutele.

Peaminister Theresa May kõneisik kinnitas, et Suurbritannia on Novitšoki kasutamisest Amesbury asulas teavitanud ametlikult ka Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW).

Saksamaal visiidil viibiv May ütles ise, et see on äärmiselt häiriv mäha, et kaks Briti kodanikku on taas keemiarelva Novitsok tõttu kannatada saanud. "Ma tean, et politsei ei jäta seda juhtumit uurides ühtegi kivi ümber pööramata," rõhutas ta ja lisas, et on praegu mõtteis Wiltshire'i krahvkonna inimestega.

Briti tervishoiuminister Jeremy Hunt ütles omakorda, et Amesbury juhtum tundub esialgse hinnangu kohaselt olevat märtsikuise, isa ja tütar Skripali vastu suunatud Novitšoki-rünnaku kahetsusväärne järelmõju.

Olulisemad kohad siseminister Javidi kõnest parlamendis (pikemalt SIIN):

* Amesburys tuvastatud mürk oli sama Venemaal välja töötatud keemiarelv Novitšok, mida kasutati ka märtsis lähedal asuvas Salisburys, samas pole veel kindel, kas kaks annust on pärit nö samast partiist;

* kaks Amesbury elanikku said sobivat meditsiinilist abi varem, kui Skripalid;

* juhtumi uurimisega tegeleb sada terroritõrje eksperti;

* on väga tõenäoline, et kaks Amesbury elanikku puutusid Novitšokiga kokku mujal kui need kohad, mis on seotud Skripalide juhtumiga;

* Skripalide juhtumiga seotud kohad on kõik tänaseks taas turvalised;

* Suurbritannia pole seoses äsjase juhtumiga pälvinud mingit koostööd Vene poolelt;

* kuna kogu maailma silmad on praegu jalgpalli MM-iga seoses Venemaa peal, on aeg Moskval selgitada, mis lõppude lõpuks toimub;

* tõenäoliselt alustab Kreml taas ulatuslikku desinformatsioonikampaaniat.

Briti julgeolekuminister: Venemaa on see, kes saab Novitšoki kohta vastuseid anda

Briti julgeolekuminister Ben Wallace kutsus varem Venemaad üles andma täpsemat informatsiooni sõjalise närvigaasi Novitšok kohta.

Briti politsei teatas kolmapäeval, et Amesbury väikelinnas said kaks inimest tõsiseid tervisekahjustusi seoses ainega, mis hilisema analüüsi käigus osutus Nõukogude Liidus/Venemaal välja arendatud keemiarelvaks Novitšok. Sama mürgiga rünnati käesoleva aasta märtsis lähedal asuvas Salisbury linnas kunagist Venemaa luureametnikku Sergei Skripali ja tema tütart Juliat.

BBC teatel on mürgitada saanud inimesed Amesbury elanikest elukaaslased, 45-aastane Charlie Rowley ja 44-aastane Dawn Sturgess. Nad on kriitilises seisundis ja viibivad samas Salisbury haiglas, kus varem raviti Skripale. Skripalid said pärast pikka ravi haiglast välja ning Briti julgeolekuteenistused pakuvad neile kaitset.

Briti võimude teatel pole hetkel kindlalt teada, kas kaks juhtumit on omavahel seotud. Samuti pole veel kindlaks tehtud, kas Novitšok, mida kasutati Skripalide vastu ja millega puutus kokku Amesbury paar, on pärit samast partiist.

Politsei kinnitusel ei ole Amesbury elanike taustas midagi sellist, mis annaks alust arvata, et nemad olid mingi rünnaku sihtmärkideks. Praegu keskenduvad võimuesindajad sellele, et uurida välja, kus mürgitada saanud inimesed viimasel ajal ringi liikusid ja kus nad võisid Novitšokiga kokku puutuda.

Juhtumi uurimist juhib riiklik terroritõrjepolitsei koostöös Wiltshire'i krahvkonna politseiga.

Inglismaa kõrgeim tervishoiuametnik Sally Davies teatas, et oht elanikkonnale on siiski võrdlemisi madal. Samuti on võimuesindajatel seoses märtsikuise juhtumiga juba rohkelt kogemusi, kuidas mürgi jälgi ajada ja avalikkust kaitsta.

BBC julgeolekuanalüütik Gordon Corera peab kõige tõenäolisemaks teooriaks seda, et kaks Amesbury elanikku puutusid kuidagi kokku märtsis Skripalide ründamiseks kasutatud mürgiannuse jääkidega. Ka keemiarelvade ekspert Richard Guthrie arvas, et Skripalide vastu kasutatud mürgiannus visati ründajate poolt kuidagi ettevaatamatult minema.

Kui BBC hommikuse raadiosaate ajal julgeolekuminister Wallace'ilt küsiti, kas Salisbury ja Amesbury elanikud on endiselt ohus, vastas ta, et Novitšoki puhul on tegu väga väikese nõela otsimisega väga suurest heinakuhjast.

Minister selgitas, et juhtumiga tegelevad praegu "maailma parimad luureametnikud", kuid seniks, kuni pole selged kõik Skripalide ründamisega seotud asjaolud, ei saa ta ka mingit kinnitust avalikkusele anda.

"Ma ei saa anda garantiid, et te olete Manchesteris 100 protsenti terrorismi eest kaitstud, ja ma ei saa garanteerida ka seda, et te olete 100 protsenti kaitstud mürgi eest seni, kuni me ei tea kõiki detaile selle kohta, mis märtsis juhtus," nentis Wallace.

Suurbritannia on süüdistanud Skripalide mürgitamises Venemaad, Moskva on aga kõiki süüdistusi eitanud.

"Venemaa saab selle halva heaks teha, nad saaksid meile öelda, mis juhtus, mida nad tegid ning täita märkimisväärsed lüngad, mida me selgitada üritame," rõhutas Briti julgeolekuminister. "Venemaa on see, kes võib anda kõik niidiotsad, et inimeste julgeolekut oleks võimalik tagada."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: