Pirita tee liiklust pannakse rahustama fooride roheline laine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinnas Pirita teele Maarjamäe memoriaalkompleksi juurde üles pandud uued foorid jalakäijate ohutuse tagamiseks ei jää ainsaks, sest Reidi tee valmimisel tuleb Pirita teele tõenäoliselt fooridest nn rohelise laine süsteem.

Teisisõnu, praegused n-ö vilkuva kollasega autojuhte hoiatavad foorid ülekäiguradadel vahetatakse välja ja juhile põleb Pirita teel liigeldes roheline või punane tuli.

Tallinna liikluskorralduse juht Talvo Rüütelmaa ütles ERR-ile, et Pirita teel on väga suur probleem sõidukiiruse ületamine. "50 on lubatud, aga sageli sõidetakse seal 70-ga. Kui mõni jalakäija teele astub, on tagajärjed tõsised."

"Võimalik, et kui foorid ükskord valmis on ja tsüklisse saavad, kasutame sama lahendust, mis on Vabaduse puiesteel. Tuleb roheline laine, mis on 50 km/h. Nii, nagu ta Vabaduse puiesteel on. Ja kui jalakäija tahab üle minna või on ühistranspordil prioriteet, siis laine katkestatakse," selgitas ta.

Rüütelmaa sõnul on liikluspsühholoogiliselt nii, et kui autojuht näeb kolme-nelja valgusfoori ette ja need on rohelised, siis kipub ta kiirust lisama kartuses, et äkki läheb punaseks.

"Kui autojuht näeb, et tal on ees kolm foori punased, siis tal liikluspsühholoogilist kiirustamist enam ei ole. Kui ta hakkab foorini jõudma ja sel hetkel läheb roheliseks, siis on kõige parem lahendus," lisas Rüütelmaa.

Veel on lahtine, kas jalakäijatel tuleb Pirita teed ületades nuppu vajutada või saab kasutada ka andureid. Andurite kahjuks räägib see, et Pirita teel võib teatud päevadel päike peegeldada merelt nii, et see ei taga andurite sajaprotsendilist töökindlust.

Pirita tee ja Reidi tee ristumisele tuleb adaptiivne foorisüsteem, mis võtab arvesse liiklusvooge.

"On liiklusvood, mis sõltuvad näiteks koolivaheajast, puhkustest, jõuludest, teetöödest - süsteem loeb neid liiklusvoogusid andurite pealt ja arvutab ise välja optimaalse tsükli ja valib programmi, mida ta rakendab," lausus Rüütelmaa ja lisas, et maailma praktikale tuginedes on võimalik ristmiku läbilaskmist nii kuni viiendiku võrra suurendada.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: