Raplamaal toimus Tori hobuste auks koguperepäev ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Eestis teatakse olevat umbes 200 tõupuhast Eestis aretatud Tori hobust. Just selle hävimisohus hobusetõu auks toimus laupäeval Raplamaal Ingliste mõisapargis koguperepäev.

Tori tõugu hobuste suur sõber ja kasvataja Eve Haggi ütleb, et kuigi paberite järgi arvatakse olevat umbes tuhatkond Eestis aretatud tõelist Tori hobust, on tegelikult neid oluliselt vähem, mistõttu tuleb neid pidada ohustatud tõuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie jaoks on neid kuskil 200 ringi. Kui võtame dokumendi lahti, siis neid nime poolest Tori hobuseid on meil muidugi palju, ka need on tõupuhtad, aga meie ennekõike süveneme põlvnemisse, kellest see hobune tulnud on," ütles perepäeva "Tori hobusega Raplamaal" peakorraldaja Eve Haggi.

Tori hobune on saanud oma nimetuse Tori hobusekasvanduse järgi . Tõu aretust alustati 1892. aastal, mil kasvandusse toodi sugutäkk Hetman. Et Tori hobune pole aretatud pelgalt tööloomaks, selles said kõik kohale tulnud ise veenduda.

"Tori hobust läbi aegade on peetud väga hea mõistusega ja töökaks ja perehobuseks ennekõike. Selles mõttes nad sobivad väga hästi igasse kodusse. Ma leian, et neid võiks olla rohkem," lisas Haggi.

Laupäeval sai näha, kuidas Eve Haggi oma 10-aastase Tori mära Vairiga rakendi koolisõitu tegi. Aga juba augusti lõpus tuleb neil esindada Eestit Hollandis toimuvatel maailmameistrivõistlustel.

"Ma tahaks loota, et me oleme hästi valmistunud, aga tegelikult suuremad ettevalmistused ja treeningud on meil veel ees. Enne võistlustele minekut me tahaksime minna oma treeneri Gerhard Leiteni juurde Belgiasse laagrisse, et veel viimast lihvi anda oma kogemustele," ütles Haggi veel.

Laupäevast päeva jääb meenutama Ingliste mõisa pargis avatud mälestuspink Tõelisele Tori hobusele.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: