Tais jätkub koopasse lõksu jäänud poiste päästeoperatsioon ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1531028520000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Tais toimus pühapäeval koopasse lõksu jäänud 12 lapse ja nende jalgpallitreeneri väljatoomise operatsioon. Esimeses etapis õnnestus päästjatel koopast välja tuua neli last, esmaspäeval päästeti veel neli inimest.

Esmaspäev, 9. juuli

Eesti aja järgi esmaspäeva hommikul kinnitasid ametivõimud, et päästeoperatsioon koopasse lõksu jäänud poiste väljatoomiseks jätkub. Eesti aja järgi kella 13 paiku pääses koopast välja viies poiss. Pärastlõunal teatas mitu meediakanalit, et päästetud on veel kolm inimest. Ametlikult seda infot aga kinnitatud pole.

Pärast kella 15 Eesti aja järgi edastas CNN, et esmaspäevased päästetööd on lõppenud ning koopast pääses veel neli inimest. Seega ootavad maa alt väljatoomist veel neli poissi ning nende treener.

Sõjaväelased varjavad valgete vihmavarjudega isikut, kelle kiirabi koopa juurest ära tõi. Autor: AFP/SCANPIX

Tai siseministeerium teatas, et esmaspäeval läksid koopasse samad sukeldujad, kes käisid ka pühapäeval. Guardiani teatel algas esmaspäevane päästeetapp kell 7 Eesti aja järgi. Päästetöid koordineeriva üksuse esindaja Narongsak Osatanakorn ütles ajakirjanikele, et veetase päästjatele muret ei valmista, kuna pühapäevane vihm koopas veetaset ei kergitanud. Koopasse siirdunud päästetiimis on tehtud mõned muudatused, lisas ta.

Seni on teadmata, kes täpsemalt siiani päästetud on. Ka poiste vanematele pole veel öeldud, kas nende laps on pääsenute hulgas või mitte. Päästetud viibivad infektsiooniohu tõttu haiglas karantiinis.

Päästeüksuse esindaja ütles ajakirjanikele, et esmalt tuuakse välja tugevamad ja paremas tervislikus seisundis olevad poisid.

Eesti aja järgi kell 13.10 paiku edastas Guardian, et väidetavalt on koopast pääsenud ka viies poiss. Peagi kinnitas seda infot väljaandele päästemeeskonna liige. Sündmuskohal võis näha liikumas ka kiirabiautot ja helikopterit.

Kella 15 paiku Eesti aja järgi teatasid CNN, Reuters ja Guardian kinnitamata andmetele viidates, et pääsenud on kokku kaheksa inimest.

BBC otseblogi. Voxi kokkuvõte.

Pühapäev, 8. juuli

Meedia teatas varem, et kaks poissi olevat juba koopast välja toodud ning viibivad sündmuskoha lähistel välihaiglas.

Neli poissi neist kahteistkümnest, kes on endiselt Tai koopas lõksus, jõudsid pühapäeval päästjate baaslaagrisse koopakompleksis ning lahkuvad peagi koopast, ütles seejärel kaitseministeeriumi pressiesindaja hiljem AFP-le.

"Neli poissi on jõudnud kolmandasse kambrisse ja kõnnivad varsti koopast välja," ütles kindralleitnant Kongcheep Tantrawit, viidates alale, kuhu päästetöötajad rajasid oma baasi.

Päästemeeskonna liige aga ütles vahepeal Reutersile, et koopast olevat välja saanud juba kuus poissi.

Meedias on avaldatud ka fotosid ja videomaterjale, mis näitavad, kuidas kiirabiautod ja helikopterid päästetutega lähedal asuvasse Chaing Rai haiglasse saabuvad.

Hiljem korraldatud pressikonverentsil said asjaolud selgemaks - välja on toodud siiski neli poissi ning praeguseks on päästeoperatsioonis paus. Jätkatakse esmaspäeval.

Päästeoperatsiooni juht Narongsak Osottanakorn kinnitas, et koopast õnnestus pühapäeval välja tuua neli poissi. Kõik nad olevat asjaolusid arvestades suurepärases tervislikus seisundis, kuid viibivad praegu igaks juhuks siiski veel haiglas.

Narongsak selgitas, et nüüd on päästemeeskonnal vaja järgmiseks operatsiooni etapiks umbes 10 tundi ettevalmistusi teha.

Pühapäevasel päästeoperatsioonil osales kokku 90 sukeldujat - 40 Taist ja 50 välisriikidest.

Päästeoperatsioon algas varahommikul

Päästeoperatsioonis Tham Luangi koobastikus osales 13 välisriigi sukeldujaid.

Chiang Rai provintsi kuberneri kohusetäitja ja operatsiooni juht Narongsak Osottanakorn ütles, et tuukrid sisenesid koobastikku kell 10 (Eesti aeg kell 6).

Grupi liikmed tuuakse välja teineteise järel. Igaühte neist saadab kaks tuukrit ja retk koopast suudmeni on kavandatud kestma umbes kuus tundi.

Kui kaua kulub kõikide väljasaamiseks, pole kindel.

Maaväe kindralmajori Chalongchai Chaiyakami sõnul kulub selleks kaks kuni neli päeva, sõltuvalt ilmast ja veetasemest. Teine maaväe komandör, kindralmajor Chalongchai Chaiyakorn aga ütles, et kulub kaks kuni kolm päeva.

Ainus viis grupp välja saada on läbida pimedad, kitsad, vett täis ja mudased käigud, kus on tugevad hoovused. Olukorda raskendavad pikad vihmasajud, mis tõstavad koopasüsteemis veetaset, ning hapnikunappus kambrite õhus. Meteoroloogide sõnul on pühapäeva hilisõhtul oodata vihmasadu.

Koopapääste eksperdid peavad veealust päästmist viimaseks valikuvariandiks, eriti sel korral, sest lõksu jäänud gruppi liikmed pole varem sukeldunud. Lisaks peetakse seda koopasüsteemi päästeoperatsiooni jaoks eriti raskeks, kuna vett täis käigud on kujult siuglevad.

Siiski ütles missiooni üle järelevalvet pidav kuberner, et hea ilm ja viimaste päevade veetaseme langus koopasüsteemis tekitasid päästjatele võimaluse akna, mis saju korral sulgub.

Poisid vanuses 11-16 aastat ja nende 25-aastane treener läksid koopaid uurima pärast sõpruskohtumist 23. juunil. Nad jäid sinna lõksu, kui vihmavesi tõkestas nende väljapääsu. Päästjatel kulus grupi leidmiseks pea kümme päeva.

Toimetaja: Indrek Kuus, Laur Viirand, Mirjam Mäekivi

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: