Tai koopasse lõksu jäänud poiste päästmiseks kaalutakse nelja võimalust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Tai merevägi/Reuters/Scanpix

Tai põhjaosas Tham Luangi koobastesse lõksu jäänud 12 teismelist jalgpallurit ja nende 25-aastase treener leiti päästjate poolt esmaspäeval elusatena, kuid nende tagasi maapinnale toomine saab olema ülimalt keeruline operatsioon ja see võib kesta isegi kuid.

Äsja BBC poolt avaldatud videos on näha, et üheksa päeva maa all viibinud poisid on üsnagi heas seisus ning nüüdseks on neile maa alla ka toitu ja ravimeid viidud. Samas on selge, et koopast välja pääsemiseks peavad poisid, kellest ükski ei oska isegi ujuda, õppima sukelduma või siis ootama, millal veetase langeb.

Probleemiks on ka see, et vihmahooaeg on Tais alles alanud ja see tähendab, et veetase võib hoopis veel rohkem tõusta.

Tai võimudel on abiks mitmeid spetsialiste - nii kodumaise mereväe sukeldujaid kui ka välismaiseid eksperte. Esimesena jõudsid poisteni näiteks kaks briti sukeldujat, Ylele on pika intervjuu aga andnud sündmuskohal viibiv soomlasest sukelduja Mikko Paasi.

Soome rahvusringhääling Yle on teinud kokkuvõtte neljast viisist, kuidas koopas lõksus olevaid inimesi aidata saaks.

1. Kuni kuid kestev ootamine, et vihmahooaeg lõppeks ja veetase langeks

Vihmahooaeg on alles alanud ning kestab tõenäoliselt oktoobri lõpuni. Kuigi pumbad töötavad pidevalt, ei lange vesti tõenäoliselt turvalisele tasemele enne vihmahooaja lõppu.

Toitu ja ravimeid saaks Tai merevägi koopasse viia neli kuud, kuigi nii pikk viibimine maa all mõjuks noormeestele kindlasti raskelt.

Kõige rohkem muret seoses selle strateegiaga tekitab aga ilmaprognoos - juba käesoleval nädalal on oodata tugevat vihmasadu ning seega on võimalik, et veetase langemise asemel hoopis kerkib. See omakorda tähendab, et evakueerimisega võib halbade asjaolude kokkulangemise korral olla väga kiire.

2. Poisid ja nende treener lahkuvad koopast sukeldudes

Operatsiooniga on liitunud suur hulk sukeldumiskoolitajaid, kes analüüsivad hetkel seda, kas poistele on võimalik teha varustuse kasutamine niivõrd selgeks, et neil õnnestuks koos saatjatega mööda vett täis koopaid maapinnale jõuda.

Ühelgi koopas oleval poisil pole aga piisavaid ujumisoskusi, sukeldumiskogemusest rääkimata. Samuti on distants, mis tuleks vee all läbida, umbes kaks kilomeetrit pikk.

Vesi koobastes on mudane ning sisuliselt näeb seal vaid kahe sentimeetri kaugusele. Samuti esineb koobaste vees ohtlikke pööriseid.

Seega peetakse sukeldumist kõige ohtlikumaks variandiks.

3. Poisid toodaks koopast välja sukeldujatest inimketi abil

Ajaleht Guardian kirjutab, et kaalumisel on ka võimalus. et päästjatest moodustataks veealune inimkett, mida mööda saaksid sukelduvad poisid liikuma.

Kuid ka siin tuleb meeles pidada, et veealustes koobastes liikumine on raske ja ohtlik isegi elukutselistele sukeldujatele. Käikudes on väga kitsaid kohti ning on teada, et poisteni jõudmiseks on mõned sukeldujad olnud sunnitud ajutiselt isegi oma varustuse seljast võtma.

Selline operatsioon tähendaks ka seda, et korraga saaks päästa vaid üht inimest. Ning kui keegi käikudes kinni jääb, oleks see ohtlik ka neile, kes temast maha jäävad.

4. Kas õnnestub ikkagi väljast koopasse tungida?

Sukelduja Paasi peab võimalikuks, et ehk õnnestub poisid päästa koopaseintes asuvate lõhede kaudu.

"Lapsed on rääkinud, et nad on kuulnud koopas loomade hääli, nagu koerte haukumine. See on tekitanud lootust, et koopasse viib mingi lõhang, mille kaudu hääli kuulda on," märkis ta.

See lõhe või pragu tuleks seega puurides laiemaks teha, et inimesed sealt läbi mahuks. Koobas, kus lõksu jäänud inimesed viibivad, asub umbes 800-1000 meetri sügavusel.

Tihe vihmamets ja mudaks muutunud maapind teevad võimalikust kaevamis- ja puurimistööst suure väljakutse.

Samuti on koobas, kus lapsed ja nende treener viibivad, küllaltki väike ja see tähendab, et puurida tuleks äärmiselt ettevaatlikult.

Poisid ja nende treener läksid koobast uudistama 23. juunil

11-16-aastased poisid ja nende 25-aastane treener sisenesid Chiang Rai provintsis asuvasse Tham Luang Nang Noni koopasse 23. juuni pärastlõunal. Otsing algas pärast seda, kui üks ema teatas, et tema poeg ei tulnud tol päeva jalgpallitrennist koju.

Tegemist on keeruka koobastekompleksiga ning Tai võimud on märkinud, et koopa sissepääsu juures on ka silt, mis soovitab vihmahooajal koopasse mitte minna.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: