Koobastes üle nädala lõksus olnud Tai noored jalgpallurid leiti elusana ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1530547740000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Osaliselt uputatud koobastesse lõksu jäänud 12 Tai poissi ja nende jalgpallitreener leiti elusana, kuid võib kuluda kuid, enne kui neid on võimalik koopast välja tuua.

Tham Luangi koobastes kadunud 13 inimest on kõik elus, kinnitas kohalik kuberner. Tai mereväe sukeldujad püüdsid päevi liikuda läbi Tham Luang Nang Noni koopakompleksi õõnsuste, aga uputus takistas nende tegevust.

Kuna koopad on endiselt üleujutatud ja mussonvihmad jätkuvad kuni neli kuud, ei saa poisse Tai merevähe hinnangul veel siiski turvaliselt koopast välja tuua. Sõjavägi ütles, et valmistub koopasse viima pikaajalist toiduvaru ning hakkab poistele sukeldumist õpetama.

Insenerid on nädal aega koopast vett välja pumbanud ning ka vihmasadu on leevenenud — see on aidanud alandada koobastes veetaset, mis ei lasknud päästjatel esialgu koobastesse siseneda. Teisipäeval pumpasid päästjad koobastest 10 000 liitrit vett tunnis, millega alandati veetaset sentimeeter tunnis.

Tulevatel päevadel on aga oodata vihmasaju jätkumist, mis tähendab, et päästetööd võivad taas muutuda keeruliseks. "Me valmistume saatma täiendavat toitu, millega saada hakkama vähemalt neli kuud, ning treenima kõiki 13 inimest sukelduma, samal ajal jätkates vee väljapumpamist," selgitas Tai mereväekapten Anand Surawan.

Austraalia koopasukeldujate ühenduse riiklik juht Peter Wolf lisas: "Parim variant on jätta nad sinna, kus nad on, ja stabiliseerida keskkond, et põhinäitajad oleksid korras. Kuna keskkond on üsna märg, tuleb neid hoida soojas ja kuivas, varustada neid puhta joogivee, toidu ja puhta õhuga."

Ükski poistest ei oska ujuda ega sukelduda. Ekspertide hinnangul oleks kogemusteta inimestel "kirjeldamatult ohtlik" liikuda koobastes ligi nullnähtavusega ja voolava veega.

11-16-aastased poisid ja nende 25-aastane treener sisenesid arvatavasti Chiang Rai provintsi koopasse 23. juuni pärastlõunal. Otsing algas pärast seda, kui üks ema teatas, et tema poeg ei tulnud tol päeva jalgpallitrennist koju.

Toimetaja: Priit Luts, Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: