Mitmes Tallinna supluskohas levivad sinivetikad

Sinivetikad.
Sinivetikad. Autor/allikas: Joydeep/Wikimedia Commons

Sel nädalal tehtud analüüside tulemused näitavad sinivetikate levimist Tallinna supluskohtades.

Mereinstituudis tehtud analüüsid näitasid, et toksiliste sinivetikate kontsentratsioon on supelrandadest suurim Pirital. Lubatust enam leidus sinivetikaid ka Pikakari, Kakumäe ja Stroomi rannas.

Need rannad jäävad kollase lipu režiimile, mis tähendab, et suplemine neis randades toimub supleja vastutusel.

Iga supleja saab visuaalselt hinnata olukorda enne vette minekut. Kui vesi on värvunud tänu silmaga nähtavatele helvestele kollakas-roheliseks ning kaldaäär on kaetud tiheda rohelise kopituselõhnalise massiga, on suure tõenäosusega tegemist sinivetikaga.

Sinivetikate püsimine rannas sõltub ilmastikuoludest ja tuulesuunast.

Sinivetikatest tingitud mürgituse sümptomid võivad sarnaneda tavalise gripiga. Mürgituse saanutel on sageli naha- ja silmaärritusi, võib esineda kõhulahtisust.

Veidi sinivetikaid sisaldavas vees võib ujuda, kui vett mitte alla neelata ning kui pole soodumust allergilistele reaktsioonidele. Väikelastel võivad ilmneda tervisehäired juba vähesest kogusest mürgisest vetikaveest, seepärast on väikelapsed mõistlik vetikaohu korral suplusveest eemal hoida.

Sinivetika ohu korral peaks suplusveest eemal hoidma ka lemmikloomad, sest näiteks koertel piisab mürgituse saamiseks üksnes karva lakkumisest peale sinivetikaid sisaldavas vees ujumist.

Sinivetikamürgid keetmisel ei lagune, seega ei soovitata sinivetikaid sisaldavat vett kasutada ühelgi moel.

Pärast sinivetikaid sisaldavas vees ujumist tuleks end kohe puhta veega üle loputada ja vahetada ujumisriided.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: