Aasta lõpuks tulevad välja uued ID-kaardid

Eesti ametkonnad valmistuvad uue ID-kaardi tulekuks ning praegu käib aasta lõpus välja tuleva ID-kaardi testperiood.

Uuel kaardil on senisega võrreldes kaks liidest ehk senisele kontaktsele lisandub ka kontaktivaba, lisaks on uue kaardi kiip suure mälumahuga, mis tähendab, et sinna on võimalik lisada uusi rakendusi, näiteks ühistranspordi pilet, puudega isiku kaart või mõni teine elektroonilisel kujul väljastatav tõend, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Uut ID kaarti klassikalisel plastikkujul veel Eestis ei ole, kuid see peaks jõudma paari nädala pärast, kinnitati "Aktuaalsele kaamerale" politsei- ja piirivalveametist (PPA).

Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) eID valdkonna juht Margus Arm ütles, et riik teeb ettevalmistusi uue ID kaardi tulekuks ja plaanid on sellised, et kas siis selle aasta lõpus päris või uue alguses hakatakse inimestele väljastama uusi ID-kaarte.

"Kui me praegu oleme harjunud, et ID-kaarti saab kasutada ainult kaardilugejaga, siis uuel kaardil tuleb ka kontaktivaba liides," märkis ta.

Need inimesed, kelle ID-kaart aasta lõpus aegub, saavad juba asemele uue, kus muuhulgas on ka värviline näopilt ja uued turvaelemendid.

Eelkõige toob uus kaart muudatusi kaasa elektroonses kasutamises, milleks on RIA väljatöötanud tarkvara uue versiooni DigiDoc4. Ehk juba praegu, kui teha oma arvutis ID-kaardi tarkvarauuendus, laetakse arvutisse seesama DigiDoc4.

"DigiDoc4 töötab kõikide ID-kaartidega ja e-residentide kaartidega, digi ID-ga juba täna ehk see tähendab, et tänased kaardid, kõik töötavad nii DigiDoc3 kui DigiDoc4, keegi kusagile midagi tegema ei pea minema. Ja kui nüüd uus ID-kaart välja tuleb, siis ei pea ka kusagile tormama, dokumente vahetatakse välja vastavalt sellele, kuidas need aeguvad," märkis Arm.

DigiDock tarkvara on kasutusel ligikaudu 600 000 arvutis, igal kuul antakse tarkvara abil üle poole miljoni digiallkirja. Selleks, et uus ID-kaart ka päriselt tööle hakkaks, jagab RIA teenusepakkujatele ja arendajatele praegu välja testkaarte.

"Me kutsumegi siin ülesse IT arendusfirmasid, e-teenuse pakkujaid, kasutama seda juhust, et võtta endale testkaart ja proovima oma teenused üle, et viia need vastavusse. Kui me hakkame detsembris, jaanuaris uusi kaarte välja andma ja inimesed on need kätte saanud, tahavad teie teenustesse sisse logida, kuid siis järsku ei tööta ja me ei taha sellist olukorda. Seetõttu kutsumegi juba paregu pool aastat varem, tulge, võtke, proovige ja pange tööle," ütles Arm.

Praeguseks on 200 testkaarti juba väljajagatud ja RIA rõhutab, et tegemist ei ole uhke, mitmevärvilise ja testija näopildiga kaardiga, vaid see näeb välja tagasihoidllikult sinine ning ei ole mõeldud tavakodanikele.

Lisaks ID-kaardile uuenevad ka elamisloakaart, digitaalne isikutunnistus ja diplomaatiline isikutunnistus.

Eelmise nädalal jõudis kõikide inimeste arvutitesse ID-kaardi uus rakendus DigiDoc4 Klient, milles saab teha kõiki ID-kaardiga seotud toiminguid – anda digiallkirja, krüpteerida dokumente ning vahetada PIN-koode.

Uue rakenduse saamiseks tuleb nõustuda arvuti pakutava uuendusega. Kui arvuti ei ole tarkvara uuendamist pakkunud, saab selle alla laadida veebilehelt https://installer.id.ee/. Mac OS Xi kasutajad leiavad rakenduse DigiDoc4 Klient App Store'ist.

Sujuvama ülemineku jaoks jääb esialgu arvutitesse alles ka senine rakendus DigiDoc3, kuid tarkvara peamine versioon on edaspidi DigiDoc4 ning see tähendab, et digitaalselt allkirjastatud dokumendid avanevad automaatselt uues rakenduses.

Uuele ID-kaardi rakendusele tuleks üle minna hiljemalt aasta lõpuks, kuna RIA ei uuenda enam DigiDoc3, vaid keskendub DigiDoc4 täiendamisele.

Alates 1. jaanuarist 2019 ei saa DigiDoc3-ga dokumente allkirjastada ja segaduste vältimiseks kaob DigiDoc3 arvutitest ID-kaardi rakenduse järgmise uuendusega.

DigiDoc4 on muudetud kasutajaliidese disaini ja uuendatud kasutusloogikat. Rakendus on tänapäevasema ülesehitusega ja seda on hõlpsam kasutada.

Kui seni oli põhifunktsioonide jaoks kolm eraldi rakendust – ID-kaardi haldusvahend, allkirjastamiseks DigiDoc3 Klient ja krüpteerimiseks DigiDoc Krüpto, siis nüüd saab kõiki toiminguid teha ühes kasutajaliideses.

ID-kaardi tarkvara ja kasutamise kohta leiab infot veebilehelt www.id.ee. ID-kaardi abiliini number on 6 668 888 ja kõnedele vastatakse tööpäeviti kell 8–19.

Käivitub ka mobiilne rakendus

Riigi Infosüsteemi Amet on täiendanud ka digidoci mobiiliäppi, mille tulemusel saab nüüdsest mugavamalt iOS ja Android seadmes (nutitelefonis, tahvelarvutis või teleris) digiallkirjastatud dokumenti avada ning allkirjastada kasutades ID-kaarti või mobiil-ID-d.

Selleks, et mugavalt tööasju ajada või muudeks tehinguteks vajalike digiallkirjastatud dokumentide lugemine ja allkirjastamine sujuks kiiresti ja muretult, tuleb vajalik äpp nutiseadmesse alla laadida. Seda saab teha App Store´is (iOS) või Play Marketis (Android) märkides otsingusõnaks "RIA DigiDoc".

RIA plaanib rakendust edasi arendada ning ilmselt sügisel saab nutiseadme abil dokumente ka krüpteerida ning dekrüpteerida.

Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: