PPA esitles uue kujunduse ja turvaelementidega ID-kaarti

Foto: Siim Lõvi/ERR

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) tutvustas uut ja rohkemate turvaelementidega ning kontaktivaba liidesega ID-kaarti, mis jõuab kasutusse hiljemalt uuel aastal.

PPA peaekspert Eliisa Sau ütles, et uue kujunduse väljatöötamisel ja turvaelementide valikul kaasati nii PPA enda kui ka väliseid eksperte. Koostööd tegi amet näiteks kohtuekspertiisi instituudiga, kujundusse kaasas EAS-i. Kaardil on kasutatud Eesti oma kirjatüüpi ja brändi elemente.

Uuendusena leiab kaardilt ka ruutkoodi, mis hõlbustab kaardi kehtivuse kontrollimist. Kaardil on nüüdsest ka värviline foto, mis on ühtlasi turvaelement ja koosneb joontest. Kaldvalguses ilmneb kaarilt veel üks foto.

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) eID valdkonna juht Margus Arm ütles, et RIA vastutab kaardi elektroonilise toimimise eest, seades nõuded kiibile ja kiibi rakendusele ning tagades samal ajal tarkvara, et kaarti kasutada saaks.

Autentimise ja digiallkirjastamise funktsioonides midagi ei muutu, küll aga on uutele ID-kaartidele lisatud võimekus kasutada seda kontaktivaba kaardina.

"Kiip on suurema mahuga, võimaldades lisada sinna uusi rakendusi. Näiteks ühistranspordi elektroonilise pileti või mõne teise elektroonilisel kujul väljastatava tõendi. Digiallkirja andmine ja autentimine on esialgu võimalik üksnes kontaktse kiibi abil. Kontaktivaba liidese kasutamisel tuleb ennekõike lähtuda aga turvalisusest ning see peab olema realiseeritud viisil, mis välistab andmete lugemise kaardilt kaardivaldaja teadmata," selgitas Arm.

E-teenuste pakkujatel tuleb Armi sõnul nüüd üle vaadata, kas nende teenused toetavad uut kaarditüüpi. RIA on omalt poolt tarkvara välja arendanud ning väljastanud testkaarte alates jaanipäevast.

Kõik seni välja antud kaardid kehtivad oma kehtivusaja lõpuni ja neid välja vahetama ei pea. Kõiki vana kujundusega valmis trükitud ID-kaarte, millele pole veel teenindustesse järele tuldud, hoitakse kuus kuud ning seejärel hävitatakse.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: