Putin eemaldab Novitšokiga seotud Šihhanõ suletud linnade seast

Eksperdid Salisburys pingi juures, millelt leiti mürgitatud Sergei ja Julia Skripal.
Eksperdid Salisburys pingi juures, millelt leiti mürgitatud Sergei ja Julia Skripal. Autor/allikas: Ben Stansall/AFP Photo/Scanpix

Vene president Vladimir Putin allkirjastas dekreedi suletud Šihhanõ linna, kus Vene teadlaste sõnul töötati välja närvimürk Novitšok, avamisest.

Suurbritannia hinnangul kasutati Nõukogude Liidus väljatöötatud Novitšokki märtsis endise Briti-Vene topeltagendi Sergei Skripali tapmiskatses Inglismaa provintsilinnas Salisburys.

Juuni lõpus puutusid Londoni sõnul sama närvimürgiga kokku veel kaks britti - Dawn Sturgess ja Charlie Rowley, kellest esimene suri 8. juulil ja teine on raskes seisundis haiglas.

Vene teadlased on öelnud rahvusvahelisele meediale, et Nõukogude Liit arendas närvimürki välja suletud Šihhanõ linnas alates 1970. aastatest.

"President Putin allkirjastas teisipäeval presidendi dekreedi, mis eemaldab meie linnalt "suletud territoriaalhaldusüksuse" staatuse," ütles kohalike võimude pressiesindaja Julia Eršova kolmapäeval.

"Meie tehas, riikliku orgaanilise keemia ja tehnoloogia teadusuuringute instituudi kohalik haru, töötab endiselt, kuid me ei tea, mis saab pärast Šihhanõ avamist," lausus ta AFP-le.

Nõukogude Liidus oli terve võrgustik äärmiselt piiratud ligipääsuga suletud linnu, kus asusid salajased sõjaväe- ja teadusrajatised.

Ametlikul veebilehel pravo.gov.ru avaldatud dekreet annab 5500 elanikuga linna kohalikule valitsusele kuus kuud aega linna staatuse muutumiseks valmistumiseks.

Mingeid märke sellest, et linna staatuse muutmine oleks kuidagi seotud Novitšoki-saagaga, ei ole.

Kremli ametnikud on eitanud Novitšoki ladustamist Šihhanõs, kuid on öelnud, et riigi lõunaosas Saraatovi oblastis on teine taoline "rajatis".

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: