Briti minister: närvimürgirünnaku eest vastutab lõppastmes Putin

{{1536232140000 | amCalendar}}
Foto: Briti politsei/PA/Scanpix

Briti julgeolekuminister Ben Wallace ütles neljapäeval, et Salisbury närvimürgirünnaku eest vastutab lõppastmes Venemaa president Vladimir Putin.

"Lõppastmes vastutab selle eest tema, sest ta on Venemaa president ja tema valitsus kontrollib, rahastab ja suunab kaitseministeeriumi kaudu sõjaväeluuret (GRU)", mida London süüdistab närvimürgiga Novitšok sooritatud tapmiskatses, ütles Wallace BBC 4 raadiointervjuus.

Julgeolekuministri sõnul ei ole võimalik väita, et Putin ei kontrolli oma riigiaparaati, ja GRU ei tegutse mingil juhul omavoliliselt. "See on seotud Vene kindralstaabi kõrgete ohvitseride ja kaitseministriga ning seeläbi Kremli ja presidendiametiga," lausus ta.

Briti võimud teatasid kolmapäeval, et on kogunud piisavalt tõendeid rünnaku eest süüdistuste esitamiseks kahele Vene kodanikule, ning on hankinud nende suhtes üleeuroopalise vahistamismääruse.

Prokuratuuri teatel taotleti Aleksandr Petrovi ja Ruslan Boširovi vahistamist süüdistatuna endise Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamises märtsis Lõuna-Inglismaal Salisburys. Briti politsei sõnul kasutasid rünnaku toimepanijad ilmselt varjunimesid.

Prokuratuur ütles, et kahe venelase väljaandmist ei taotleta, sest Venemaa on juba eelmiste juhtumite puhul selgeks teinud, et oma kodanikke ta välja ei anna.

"Valitsus on jõudnud luureandmete põhjal järeldusele, et need kaks politsei poolt nimetatud isikut on Vene sõjaväeluureteenistuse ehk GRU liikmed," ütles Briti peaminister Theresa May kolmapäeval.

Venemaa on eitanud seotust Salibury rünnakuga.

Suurbritannia annab viimastest leidudest närvimürgirünnaku kohta neljapäeval Eesti aja järgi kell 17.30 ülevaate ÜRO Julgeolekunõukogule.

Wallace´i sõnul püüab Briti valitsus "hoida survet" Venemaal ja jätkab seisukoha levitamist, et "selline käitumine on täiesti vastuvõetamatu". Tema sõnul on võimalikud ka lisasanktsioonid Venemaale.

USA suursaadik Londonis Woody Johnson ja Austraalia valitsus on avaldanud toetust Suurbritannia positsioonile Venemaa suhtes.

Spekuleeritakse, et Suurbritannia võib anda Venemaale närvimürgirünnaku eest vastulöögi küberruumis ning Wallace ütles neljapäeval, et Venemaa on peamine küberrünnakute korraldaja Briti võrkude vastu.

"Me vastame omal viisil...seaduste raames ja keerukal moel, et nad mõistaksid, et nende tegevusel on hind," sõnas julgeolekuminister.

Moskva: Vene juhtide süüdistamine Skripalide asjus on vastuvõetamatu

Londoni väide, et Kreml vastutab endise Vene topeltagendi mürgitamise eest Inglismaal, on vastuvõetamatu, teatas Moskva neljapäeval.

"Meie jaoks on igat sorti Vene juhtkonda puudutavad süüdistused vastuvõetamatud," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ajakirjanikele.

Venemaa on pikalt eitanud seotust Salisburys toimunud närvimürgirünnakuga, mille järel haigestusid raskelt endine Vene topeltagent Sergei Skripal ja tema tütar Julia.

"Venemaa kõrgeimal juhtkonnal, nendest allpool olevate tasandite ametnikel ega ametlikel esindajatel pole mitte mingit pistmist Salisburys toimunuga," lausus Peskov.

Venemaa ei uuri kahte meest, keda Suurbritanna süüdistab Vene topeltagendile Sergei Skripalile ja tema tütrele tehtud närvimürgirünnaku sooritamises, kinnitas Kremli kõneisik.

Venemaal "pole ühtegi põhjust" uurida isikuid, kellele kolmapäeval süüdistus esitati, sest Suurbritannia ei ole juhtumis õigusabi palunud, lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: