Terviseamet võttis kahtlast vähiravi pakkunud firma luubi alla

Terviseamet.
Terviseamet. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Terviseamet algatas juulis menetluse osaühingu Aliena suhtes, kes pakkus raha eest tõendamata mõjuga "energoinformatsioonilist" onkoloogilist ravi ja reklaamis oma tegevust ka ühe ajalehe kaudu. 

Terviseameti teatel oli ettevõttel olemas tegevusluba füsiaatria ja taastusraviga tegelemiseks, kuid nad ei tohtinud vähiravi pakkuda.

"Sellist ravimeetodit nagu energoinformatsiooniline ravi tõenduspõhine tervishoid ei tunne, samuti polnud neil onkoloogilise ravi osutamiseks vajalikku tegevusluba, nende kasutatud seade ei olnud registreeritud meditsiiniseadmena ning polnud läbinud vajalikke prekliinilisi ega kliinilisi uuringuid," ütles terviseameti järelevalveosakonna vaneminspektor Juta Varjas.

Ta lisas, et tõendamata võtete ja kontrollimata seadmete kasutamine võib lõppeda väga halvasti.

Varjase sõnul on aga palju ka neid ettevõtteid, kes enda tegevusest inimesi ettevaatlikumalt teavitavad ja seetõttu palub terviseamet, et kui keegi ilma loata ravib või kahtlasi raviseadmeid kasutab, sellest kohe neid teavitataks.

Praeguseks on Aliena terviseameti sekkumise tõttu "energoinformatsioonilise" ravi osutamise lõpetanud.

Krediidiinfo andmetel on Aliena põhitegevusala hambaravi ning see kuulub kahasse Ivan ja Ljudmilla Naumetsale. Eelmisel aastal on firmal olnud üle 51 000 euro käivet ja kasumit teeniti ligi 3000 eurot.

Terviseamet soovitab inimestel kahtluse tekkimisel alati kontrollida, kas teenusepakkujal on olemas vajalik tegevusluba just konkreetse teenuse osutamiseks, kas teenust pakkuv inimene on kantud tervishoiutöötajate registrisse ning kas reklaamitava seadme puhul ikka on tegemist registreeritud ja kontrollitud meditsiiniseadmega.

Kui seade pole registreeritud, tähendab see teisisõnu, et see on testimata ja hindamata, selle raviomadused pole leidnud tõestust ning halvemal juhul võib see ka tervisele ohtlik olla.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: