Hispaania päästis Gibraltari väinast 211 migranti
Hispaania vetelpääste tõi pühapäeval Gibraltari vetest ära 211 migranti, kes üritasid sõita paatidega Põhja-Aafrikast Euroopasse.
Vetelpääste teatel leiti migrandid 21 paadist. Päästetud viiakse Algecirase sadamasse, ütles ameti esindaja.
Inimsmugeldajad panevad migrandid väikestesse paatidesse, mis ei sobi sõiduks avamerel. Vahemerd ületades on tänavu surma saanud üle 1500 migrandi.
Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni andmeil on Hispaania rannikul tänavu maabunud vähemalt 19 580 paadiga saabunud migranti. Kuna Liibüa võimud tegid migrantide Itaaliasse jõudmise raskemaks, siis üritavad aina rohkemad migrandid alustada Vahemere ületamist Alžeeriast või Marokost ja sõita hoopis Hispaaniasse.
Hispaania siseminister Fernando Grande-Marlaska kohtub esmaspäeval Mauritaania kolleegiga, et "tugevdada koostööd rändeasjades ning võitlust terrorismiga", teatas Hispaania siseministeerium.
Hispaania on paari päevaga merelt ära toonud 1200 sisserändajat
Hispaania on paari päevaga merelt ära toonud rohkem kui 1200 sisserändajat, teatas laupäeval siseminister Fernando Grande-Marlaska.
Minister kutsus sellega seoses üles migratsioonile Euroopa-ülese lahenduse leidmiseks.
"Hispaania on nüüd näinud olemasolevaid probleeme. Migratsiooniprobleemi, mis on Euroopa probleem ja nõuab Euroopa lahendust," ütles Grande-Marlaska riigi edelaosa Cadizi regiooni külastades.
Siseminister käis Cadizis vaatamas, kuidas politsei ja Punane Rist sisserändajatega toime tulevad.
Hispaania merepäästeteenistus teatas varem päeval, et tõi 17 erinevalt aluselt kaldale 334 ebaseaduslikku sisserändajat. Päev varem toodi merelt ära 888 migranti.
Umbes 400 migranti tungis alles neljapäeval jõuga Hispaania Ceuta enklaavi Marokos. Migrandid tungisid üle piiri "järsku ja suure vägivallaga", sealjuures rünnati sissetungi käigus korrakaitsjaid sööbiva ainega, teatas Hispaania tsiviilkaart. Rohkem kui tosin politseinikut sai vigastada, neli neist toimetati haiglasse põletushaavade tõttu.
Hispaanial on Põhja-Marokos kaks enklaavi Ceuta ja Melilla, mis on ainsaks EL-i maismaapiiriks Aafrika mandriga.
Grande-Marlaska käis juunis Marokos, kus arutas sealsete ametnikega rändekriisi. Hispaania arenguminister Jose Luis Abalos ütles tollal raadiojaamale Cadena Ser, et Hispaania lähenemine migrantide kohutavale olukorrale on humaanne, kuid lisas, et Hispaania ei taha saada Euroopa merepäästeorganisatsiooniks.
Tuneesia lubab sisserändajaid vedaval alusel randuda
Tuneesia võimud teatasid laupäeval, et lubavad sadamasse kaks nädalat Vahemerel oodanud kaubalaeva, mille pardal on 40 sisserändajat.
"Humanitaarkaalutlustel võtame need 40 migranti vastu," ütles peaminister Youssef Chahed parlamendis.
Tuneesia lipu all purjetaval laeval nimega Sarost 5 keelati kaks nädalat randuda Zarzise sadamas. Laeva vastuvõtmisest keeldusid ka Malta, Prantsusmaa ja Itaalia.
"Hoolimata viivitusest oleme me rõõmsad ja tunneme kergendust," ütles kapten Ali Hajji uudisteagentuurile AFP.
Laeval on teiste seas kaks rasedat naist. Punase Risti ja Punase Poolkuu teatel käisid nende arstid varem sel nädalal laeval ja andsid meditsiiniabi.
"Aitasime inimesi, kes seda kõige enam vajasid, kuid kindlasti ei ole see mingi kestev lahendus," ütles organisatsioonide eestkõneleja.
Väljaande Guardian andmetel alustasid sisserändajad oma teekonda Liibüast ja avastati Malta otsingu- ja päästealalt.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: BNS