X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Itaalia abiühenduse laev tõi Vahemerelt ära 49 sisserändajat

{{1552963680000 | amCalendar}}
Vabatahtlike abistajate poolt Vahemerelt Maltale toodud migrandid.
Vabatahtlike abistajate poolt Vahemerelt Maltale toodud migrandid. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Itaalia eraomanduses laev Mare Jonio tõi esmaspäeval Liibüa lähedalt merelt ära 49 Euroopasse pürgivat sisserändajat, teatasid võimuesindajad.

Mare Jonio on suundumas Itaaliale kuuluva Lampedusa saare suunas.

Liibüa piirivalvelaev lähenes migrantide alusele, kui neid parajasti päästelaevale võeti.

Esialgu pole teada, kuidas Itaalia võimud omaaalgatuslikku tegevusse suhtuvad. Itaalia valitsus on käskinud Liibüa rannikuvetes tegutsevatel välismaiste valitsusväliste abiorganisatsioonide päästelaevadel vajaduse korral abi otsida Liibüa võimudelt.

Itaalias võimule tulnud migratsioonivastane valitsus on saatnud mitu korda tagasi laevad Vahemerelt ära toodud põgenikega ja sulgenud abiorganisatsiooni laevadele riigi sadamad. Valitsuse hinnangul tuleks ebaseaduslikud sisserändajad viia lähemal asuvatesse Liibüa või Tuneesia sadamatesse.

Euroopa Liit on pidanud iga kord uute läbirääkimistega põgenike vastuvõtja leidma.

Maroko päästis Vahemerelt 53 paadipõgenikku

Maroko rannavalve päästis pühapäeva öösel Vahemerelt 53 paadipõgenikku ja leidis kolm surnukeha, teatasid esmaspäeval Maroko võimuesindajad.

Õhust tühjaks jooksnud kummipaadist päästetute seas oli 10 naist, kellest osade tervis oli kehv, ütles allikas sõjaväest AFP-le.

Möödunud nädalal teatas organisatsioon Caminando Fronteras, et neljapäeval hukkus teel Marokost Hispaaniasse 45 Sahara-taguse Aafrika migranti, kelle alust tabasid probleemid.

Maroko keeldus surmade arvu kinnitamast ja teatas, et riigi merevägi päästis 21 inimest.

Sel aastal on Vahemerel uppunud vähemalt 200 Euroopasse pürginud ebaseaduslikku sisserändajat.

Itaalia siseminister väljastas abilaevu piirava juhise

Itaalia siseminister Matteo Salvini asus esmaspäeval senisest jõulisemalt piirama nende heategevuslaevade tegevust, kes päästavad Liibüa ranniku lähistel migrante ja neid Itaaliasse toovad.

"Sadamad on olnud ja püsivad suletud," lausus Salvini Twitteris, kui tema kantselei väljastas kaheksaleheküljelise juhise päästeoperatsioone käsitlevate seaduste kohta. Dokumendis räägiti reeglitest, mida mõned abilaevad on ministeeriumi hinnangul rikkunud.

Salvini, kes juhib immigratsioonivastast erakonda Liiga, on korduvalt öelnud, et Itaalia veed on vabaühenduste päästelaevadele suletud. Otsuse järel on mitu sellist laeva jäänud koos üleskorjatud migrantidega merele lõksu.

Kuigi siseminister tunnistas juhises, et eluohtlikus olukorras inimeste päästmine on "prioriteet", hoiatas ta ühtlasi, et rahvusvahelisi, Euroopa ja riiklikke päästeseaduste rikkujaid tuleb karistada.

"Lisaks ei tohi kahe silma vahele jätta... tõelisi riske, et migrantide rühmades võivad end peita terroristlike tegevustega seotud üksikisikud," lausus Salvini.

Päästelaevade käimine läbi Itaalia vete "kahjustab Itaalia riigi korda ja julgeolekut", lisas ta.

Juhis väljastati mõni tund pärast seda, kui üks Itaalia heategevuslaev päästis Liibüa ranniku lähistel Liibüa rannavalve nina alt 49 inimest ning palus seejärel luba migrantide Itaalias maale aitamiseks.

Rooma on kritiseerinud ka vabaühenduste laevade katseid peatada migrantide tagasiviimist sõjas Liibüasse, mis ei ole inimõigusorganisatsioonide hinnangul turvaline riik.

"On juhtunud, et laevad... on abistanud migrante Itaalia-välistes otsingu- ja päästeoperatsioonide piirkondades ning eiranud võimekate otsingu- ja päästevõimude korraldusi," ütles Salvini juhises.

Laevadel, mis päästavad migrante Vahemerel Liibüa vastutusalas või operatsioonide käigus, mida pole Roomas asuva juhtimiskeskusega koordineeritud, pole õigust otsida Itaaliast turvalist sadamat, lausus samuti asepeaministrina töötav Salvini. 

Tema sõnul rikkusid inimesi omal algatusel päästnud ja seejärel Euroopa poole teele asunud laevad rahvusvahelist mereõigust.

Lisaks kritiseeris Salvini ka abilaevu selle eest, et nad seilavad Itaaliasse, mitte kuhugi mujale.

"Itaalia rannik pole päästeoperatsioonide puhul ainus võimalik maabumispaik, arvestades, et Liibüa, Tuneesia ja Malta sadamad suudavad anda piisavat logistilist ja tervisealast abi... ning on meremiilide arvestuses lähemal."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: