Eesti Loto uus juht: iga hinna eest ei saa inimestelt raha välja pigistada

Eesti loto uus juht Riina Roosipuu
Eesti loto uus juht Riina Roosipuu Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Novembrist Eesti Loto juhina alustav Riina Roosipuu ütles intervjuus ERR-ile, et turundus ja müük on tema tugevus, kuid sellega ei saa minna nii kaugele, et igaühe käest ja iga hinnaga raha kätte saada. Ta lubab kauaoodatud uut kesksüsteemi, kodulehte ja uusi mänge.

Tööintervjuul küllap küsiti seda, kuid öelge nüüd avalikkusele ka: miks olete teie just parim juht Eesti Lotole?

Vaadates oma seniseid tegemisi, oli mul mitu kogemust lauale panna, mida nemad ka otsisid. Teletorni juhtimise ajal oli palju tegemist turundusega laiale jaekliendile ja tuli osata väikestest asjadest suuri teha, et teletorni pildil hoida. Turundusvaldkond on mul tugev. Müügiinimene olen ma läbi ja lõhki.

Igas ametis peab müüma, nii ennast juhiks kui ka edaspidi oma organisatsiooni. Lotos on üks pool müüa palju lotopileteid ja saada kasum kokku, mida riigile toetuseks anda. Aga veel tähtsam on müüa mõtet, et lotomäng ei ole ainult sõltuvusttekitav hasartmäng, vaid pigem tore meelelahutus, mida saab teha vastutustundlikult. Igaüks saab seda võtta ka panusena kaudse maksuna Eesti kultuuri ja spordi ning muude tegevuste toetuseks.

Milline on Eesti Loto viie aasta pärast?

Põhiliseks jääb ikka suuta toota kasumit ja toita riigieelarvet, kuid selle kõrval tuleb hoida hasartmängu sõltuvuse taset madalal. Aga kindlasti viie aasta pärast keegi ei küsi, miks sul nii kole kodulehekülg on. Tehnilise poole arendamine, mis hetkel on natuke ummikusse jooksnud, peaks olema valmis. Viie aasta pärast teeme juba järgmisi arendusi. Tahame pakkuda pidevalt ja kaasaegselt edasiarenevat lotomängukeskkonda, mille tooted vastaks sellele, mida turg nõuab.

Eesti Loto uus koduleht pidi valmima algselt 2010, seejärel 2012. Seda pole siiani, nagu ka uut kesksüsteemi, mis võimaldaks uusi mänge. On need peamised kitsaskohad, mida te esimesena likvideerima asute?

Kuna see töö juba käib, ei saa mina esimene olla, kes sellega tegelema hakkab. Võtan praeguselt juhilt selle teema üle. Võib-olla kaugelt vaadates tundub see koduleht kõige lihtsam asi mida vahetada, aga kesksüsteemi uuendamine selle taga teebki asja keeruliseks. Kõik need mängud, mis kodulehele välja tulevad, peavad olema uue platvormi poolt toetatud.

Kui tähtis on mobiiliekraan? Inimesed liiguvad, tahavad osta piletit 15 minutit enne loosimise sulgemist, olles samal ajal trammis.

Absoluutselt. Tänapäeval ei saa ükski veebipõhine teenus olla mitte kättesaadav kõigis platvormides.

Foto: Priit Mürk/ERR

Küberturvalisus on üha aktuaalsem. On teil aimu, kui turvalised on Eesti Loto IT-süsteemid?

Täpsemalt ja tehniliselt mitte. Mina kui veel väljast tulija ei peagi saama sinna ligi. Lotos see peab hästi tagatud olema ja see kindlasti lisab keerukust süsteemide arendamisel. Ei tohi tekkida võimalust isegi kogemata mingiteks leketeks.

Mullu kasvas Eesti majandus ligi 5 protsenti, sellega koos palgad, aga Eesti Loto müügitulu vähenes 3,4 protsenti. Kõlab ebaloogiliselt, eks?

Olen ka ise majandusaruandeid vaadanud ja selle kohta küsinud. Lotos on toimunud erinevaid tehinguid, millest need tulemused on sõltunud ja mulle selgitati tagamaid.

Mis minu jaoks võib-olla tegi lotoäri põnevaks, on see, et tegu pole lihtsalt asutusega, kus sa saad ja pead müüma võimalikult rohkem. Me samal ajal tahame vastutada, et inimesed ei satuks sõltuvusse, ei mängiks oma piirvõimetest üle, kasutaks seda raha, mis neil on võimalus lõbustusele kulutada.

Me ei saa minna oma müügi ja turundusega sinnamaale, et me igaühe käest selle raha iga hinna eest ära võtame. See kasv ei saa olla väga äkiline ja kiire.

Loto internetimüügi osakaal suurenes mullu 56 protsendini. Mis osakaaluni võiks see üldse tõusta?

Hea küsimus. See ajapikku muutub. Vaatasin rahvusvahelisi uuringuid ja online-äri kasvu ootavad kõik riigid. Aga samas ei taha ära unustada seda käest kätte müüki. Nagu inimkondki, me vananeme siin kõik koos. Neid, kes on harjunud kioskist lotopiletit ostma, jagub veel pikka aega. See ära ei kao. Aga arvata võib, et internetimüügi osakaal kasvab veelgi.

Riigiasutuste pealinnast väljakolimise kampaanias seisis Eesti Loto sellele vastu ja säilitas töökohad Tallinnas. Peate võimalikuks Eesti Loto kolimist mõnesse väikelinna?

Arvan, et kampaaniakorras kolimist ei ole mõtet teha tegelikele oludele otsa vaatamata. Samas lotoäri on suuresti veebiäri ning ilmtingimata ei ole Tallinnas olemine vajalik.

Kui pärast riigikogu valimisi helistab teile rahandusminister ja küsib arvamust Eesti Loto erastamise või börsile viimise kohta, siis mis te vastate?

Ma väga ei usu, et ta seda kõnet mulle teeb. Eesti Loto on rahandusministrile oluline kui riigieelarveline panuseandja. Ka paljudes muudes riikides on loto riiklikult kontrollitud, et tagada lotomängimise usaldusväärsus ja kontrollitus just selle sõltuvusprobleemi kontekstis. Oleks natuke suur risk ja minule teadaolevalt ei ole Eesti Lotol rahaliselt küsimust, et peaks börsile minema või raha juurde hankima.

Heiki Kranichi palk jäi 5500 euro kanti, kuidas teil palgakõnelustel läks?

Mina arvasin, et ma ei ole kehvem, kui mõni mees enne mind.

Foto: Priit Mürk/ERR

Millal ise lotot viimati mängisite?

Mängisin väga kaua aega enne seda, kui sellesse teemasse uuesti sisse sattusin. Aga kandideerimise protsessi käigus, et seda kodulehte ja süsteemi testida, ostsin tõesti kaks piletit. Võitsin ka natuke, aga mitte seda raha tagasi, mis ma mängu panin.

Soovite, et üha rohkem inimesi näeks lotomängu mitte tuluteenimise võimalusena, vaid panusena kultuuri ja sporti. Nii võiks öelda, et kui teha suitsu ja juua viina, panustab inimene kultuurkapitali eelarvesse. Kuidas te selle idee maha müüte? Inimene tahab ju ikka võita.

Muidugi tahab võita ja hasart on omaette meelelahutus. Aga küsimus on, kas sa hirmsasti kurvastad, kui sa ei võitnud, vaid mõtled, et tegelikult ei visanud raha maha, vaid andsid oma pisku lisaks. See on nagu vabatahtlik maks, ma ei pea seda riigile andma.

Milline oleks see paljuräägitud vastutustundlik mängimine. Soovitate mul õhtul kahe väljaga Bingo osta?

Miks mitte. Aga küsimus on, kas seda mängimist teha oma muu eluks vajalike vahendite arvelt ja kas keegi kodus kannatab. Lotot üldiselt peetakse vähe sõltuvusttekitavaks hasartmänguks. Mulle ongi see põnev koht. Kuidas turundada ja müüa, kui samal ajal on eesmärk vastutustundlikkus.

Kas uusi mänge on tulemas?

On teada, et töös on uute mängude väljatoomine, mis sõltuvad kesksüsteemi arengutest. Ootus leida lisatooteid ja valdkondi, on suur.

Foto: Priit Mürk/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: