Oettinger: Merkeli mõjuvõim oma parteis on kahanemas

Euroopa Komisjoni eelarvevolinik ja CDU poliitik Günther Oettinger.
Euroopa Komisjoni eelarvevolinik ja CDU poliitik Günther Oettinger. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Euroopa Komisjoni eelarvevolinik Günther Oettinger ütles, et Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli mõjuvõim Kristlik-Demokraatlikus Liidus (CDU) on kahanemas. Jutt Merkeli ajastu lõpust olevat tema hinnangul aga siiski enneaegne.

"See on normaalne, ta on "lombakas part"," ütles parteikaaslane Oettinger Politicole liidukantsleri kohta. ("Lombakas part" (inglise keeles "lame duck") tähendab poliitikut või mõnda muud otsusetegijat, kelle ametiaeg on lõppemas ning tal ei ole selle tõttu tegutsemisvõimet ega poliitilist usaldust, kuid ta peab ikkagi tema ametikohustustega seonduvaid otsuseid langetama - Toim.)

Eurovolinik nentis, et kuigi lähedase liitlase Volker Kauderi kaotus Bundestagi fraktsioonijuhi valimistel nõrgestas liidukantslerit, ei tähenda see siiski veel Merkeli ajastu lõppu.

Oettingeri sõnul ta eeldab, et Merkel valitakse detsembris taas erakonna juhiks ilma, et talle tekiks vastaskandidaat, ning sellist lahendust peab hetkel sobivaks ka eurovolinik ise. Samuti usub Oettinger, et Merkel jätkab liidukantslerina oma ametiaja lõpuni.

Neljapäeva õhtul Augsburgis kohalikule ajalehele intervjuu andnud Merkel kinnitas ka ise, et tal ei ole plaanis hetkel kuhugi taanduda.

"Ma istun siin elusa ja töövõimelisena ning ma kavatsen oma tööd jätkata," lausus ta ja kinnitas, et kandideerib detsembris erakonna juhiks.

Reedel avaldatud arvamusküsitlus toob välja, et vaid 23 protsenti küsitletutest leiab, et Merkel näitas viimastel nädalatel end tugeva juhina. Liidukantslerina toetab teda hetkel 55 protsenti küsitletutest, viis protsendipunkti vähem kui septembri keskel.

Parteide edetabel on iseenesest samuti huvitav. Merkeli CDU/CSU on endiselt populaarseim poliitiline jõud - neid toetab 28 protsenti valijatest, kuid eelmise korraga võrreldes on nende toetus kaks protsendipunkti langenud.

Jagatud teisel kohal on sotsiaaldemokraadid 17 protsendiga ning nende toetus on kolm protsendipunkti langenud.

17 protsenti on ka üha tugevamaks muutuvatel rohelistel ja nende toetus on eelnevaga võrreldes ühe protsendipunkti võrra tõusnud.

Migratsioonivastane protestipartei on - hoolimata ühe protsendipunkti suurusest toetuse kasvust - hetkeseisuga sisuliselt neljandal kohal.

Järgnevad vasakpoolne Linke ja liberaalne FDP vastavalt 10 ja 8 protsendiga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: