Kuressaare ei hooli renoveerimise käigus paljastuva munakivitee säilitamisest

Juuni alguses tuli Kuressare kesklinna renoveerimise käigus asfaldi alt välja sajanditevanune korralik ja sile munakivisillutis, mis aga vastavalt ehitus-projektile ekskavaatoriga lahti kisti ja minema veeti. Nüüd on tulnud samalaadne munakivikate välja ka Kuressaare peatänaval, kuid ka see kooritakse kokku ja veetakse minema.

Töö Kuressaare kesklinna renoveerimisel käib kiiresti. Mõnikord ehk isegi liiga kiiresti.

Veel teisipäeva hommikul oli renoveeritaval Kuressaare peatänaval asfaldi alt välja tulnud ajalooline munakivisillutis alles. Õhtuks oli aga juba kõik ära veetud.

Kui kesklinna puhul räägiti juba varasemalt, et projektijärgselt ei saanud sinna ruutmeetritki vana ja originaalset sillutist näidisena jätta, siis sama juttu räägivad otsustajad ka peatänava kohta.

"Kas muinsuskaitse seisukohast vaadatuna sellel on väärtust? Munakivil? Kindlasti on!" ütles muinsuskaitseameti Saaremaa piirkonna vaneminspektor Keidi Saks "Aktuaalsele kaamerale". "Kui koostati muinsuskaitse eritingimused, siis oli meil pelgalt teadmine, et munakivikatend võib olla säilinud olemasoleva teekatte all. Aga seda, kui suures ulatuses, me ei teadnud."

"Täna ehituskoosolekul seda võimalust arutades me igatahes jõudsime sellisele seisukohale, et see ei ole reaalselt võimalik. Pikemalt seda kaalutud ega arutletud ei ole," välistas Saaremaa valla abivallavanem Mart Mäeker munakivisillutise säilistamise.

Keegi avalikult tunnistada ei taha, et n.ö viga tehti ehk juba projekteerimise käigus, mistõttu ainulaadset ajaloolist sillutist kasvõi osaliselt enam säilitada ei saa. Valus fakt on ka see, et Kuressaares pole mitte kusagil säilitatud ja eksponeeritud sajanditevanust omaaegsete meistrite rajatud munakiviteed.

"Sellist asja meil paraku siin kuskil ei ole näha. Kui see kesklinnaehitus juba käib, siis ajalugu võiks ikka ka rohkem olla eksponeeritud, mitte ainult betoonplaadid," leidis ka arheoloogilise järelevalve teostaja Garel Püüa.

Kui mõne renoveeritava tänava alt peaks veel munakivisillutis kooruma, ei välista muinsuskaitse võimalust seda siiski säilitada ja eksponeerida.

"Kuna õnneks meil ei ole see katend veel üles võetud, siis meil on võimalik reageerida. Räägime läbi vallavalitsuse kui tellijaga ja ka Merko ehitusega, et millises ulatuses ja kui palju on võimalik säilitada, juhul kui see munakivi on siin all säilinud," ütles Saks tänavate renoveerimist kommenteerides.

Kuressaare kesklinna renoverimistööd peaksid valmis saama järgmise aasta suveks.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: