Microsoft teatas Vene häkkerite katsetest USA vabariiklasi rünnata

{{1534846020000 | amCalendar}}
Fancy Bear.
Fancy Bear. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Microsoft teatas, et sulges eelmisel nädalal kuus õngitsuslehte, mis on seotud Kremliga seotud häkkerigrupiga Fancy Bear ja mille puhul kahtlustati, et seekord oli valitud sihtmärkideks kaks vabariiklastega seotud organisatsiooni ja USA senat.

Esialgsetel andmetel jõudis Microsoft veebilehed sulgeda enne, kui häkkeritel õnnestus neid aktiivselt kasutada, vahendas Axios.

Kuigi spioonid on sekkunud ja imbunud valimistesse juba aegade algusest, oli 2016. aastal USA Demokraatliku Partei vastu suunatud tegevus siiski erandlik, eelkõige seetõttu, et häkkerite poolt hangitud andmeid ei kasutatud mitte niivõrd luureinfo saamiseks, vaid massiliseks avaldamiseks, et USA avalikku arvamust mõjutada. Seega on ka värsked katsed USA poliitika mõjukate inimeste e-postkastidele ligi pääseda tähelepanuväärsed ning võimaldavad karta seoses sügisel toimuvate vahevalimistega seoses halvimat. Samuti oli just Fancy Bear seotud 2016. aastal demokraatide vastase küberrünnakuga.

Axios toob välja selle, et peamise teooria kohaselt võtsid Venemaa häkkerid ja luure sihikule mõlemad suurparteid, kuid andmeid avaldati vaid Demokraatliku partei kohta. Microsofti teade viitab seega samuti sellele, et Venemaa jätkab mõlema USA partei ründamist.

Samas ei tähenda see ilmtingimata seda, et "venelased on Trumpi häkkimas", sest mõlemad konservatiivsed organisatsioonid - International Republican Institute ja Hudson Institute - pole Trumpi administratsiooni poliitikaga eriti lähedalt seotud.

Microsoft on omakorda juba aastaid võidelnud Fancy Beari õngitsus- ja libalehtedega ning ettevõte on selle nimel kasutanud ka jõulist kohtuhagide poliitikat.

Kreml süüdistusi ei mõista

Kreml teatas teisipäeval kommentaatiks, et ei saa süüdistustest aru.

"Me ei tea, millistest häkkeritest nad räägivad," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ajakirjanikele.

"Kellest nad täpsemalt räägivad? Me ei saa aru, milliseid tõendeid või millist alust on neil sellisteks järeldusteks. Sellist informatsiooni ei ole," lisas ta.

Venemaa esindajad on varem korduvalt eitanud seotust küberrünnakute ja välisriikide valimistesse sekkumisega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: