Vene häkkerid ründavad Skripalide juhtumit uurivat Šveitsi laborit

Briti keemiarelvaeksperdid 6. juulil Amesburys.
Briti keemiarelvaeksperdid 6. juulil Amesburys. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Väljaanne Defense One kirjutab, et Venemaa poolt toetatud häkkeriterühm teeb küberrünnakuid Šveitsi laboratooriumi vastu, mis aitab Briti võimudel uurida märtsis Salisbury linnas aset leidnud mürgitamisjuhtumit.

Häkkeriterühmitus Sandworm on üritanud hankida andmeid keemia- ja biorelvade analüüsiga tegeleva Spiezi laboratooriumi töötajatelt. Praegu tehakse seal uuringuid, mis on seotud keemiarelva Novitšok kasutamisega endise Vene luureametniku Sergei Skripali ja tema tütre Julia vastu. Esimene teatas küberrünnakutest pühapäeval Šveitsi väljaanne Sonntags Blick.

Sisuliselt oli tegu õngitsusrünnakuga, kus häkkerid saatsid justkui laboratooriumi juhtide e-posti aadressidelt töötajatele e-kirju, kus kutsuti eksperte osalema keemiarelvi puudutaval konverentsil ning paluti vajutada kirjale lisatud manusel. Manuse avamise korral oleks aga vallandunud töötaja arvutis pahavara, mis oleks hakanud häkkerite huvides andmeid otsima.

Šveitsi võimude kinnitusel pole hetkel teada, et ükski selline Vene häkkerite õngitsusoperatsioon nimetatud laboris oleks edukas olnud.

Sandworm pole niivõrd tuntud, kui FSB ja GRU-ga seotud grupeeringud, mis 2016. aastal USA Demokraatliku Partei arvutisüsteemi tungisid, kuid sarnaseid operatsioone on see häkkeriterühm ka varem teostanud - näiteks NATO ja erinevate Ida-Euroopa riikide vastu.

Venemaa on eitanud nii seotust Skripalide vastase rünnakuga, USA valimistesse sekkumist kui ka sidemeid häkkeritega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: