Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leht: Kaspersky võis paljastada USA terrorismivastase salaprogrammi

Kaspersky Labi logo.
Kaspersky Labi logo. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Briti ajaleht Times kirjutab, et Venemaa küberturbefirma Kaspersky Lab võis paljastada Ameerika Ühendriikide terrorismivastase salaprogrammi, mille abil Washington jälgis islamiäärmuslasi.

Kaspersky Lab, mille viirusevastase tarkvara kasutamine hiljuti USA avaliku sektori astutustes ära keelati, saatis oma kasutajatele käesoleval kuul hoiatuse Slingshoti nime kandva pahavara kohta. Teate kohaselt olevat Slingshot võimeline murdma sisse veebiruuteritesse ning jälgima tegevust internetis, vahendab ajaleht.

Vene firma hoiatas, et Slingshoti pahavara oli märgatud näiteks Afganistanis, Iraagis, Keenias, Sudaanis, Somaalias, Türgis ja Jeemenis. Kaspersky kutsus oma kliente üles kasutama oma kübertarkvara selleks, et Slingshot avastada ja arvutist eemaldada.

Paraku on hiljem selgunud, et Slingshot oli tõenäoliselt osa USA relvajõudude salajasest programmist, mille abil jälgiti islamiäärmuslaste veebisuhtlust Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas.

Asjaolu, et Kaspersky poolt avalikuks tehtud viirus oli salajane USA programm, tekitab kahtlusi, et varem korduvalt Kremliga seostatud firma tõi sellise pahavara olemasolu teadlikku tagamõtet omades avalikkuse ette.

USA keelas mullu septembris valitsusasutustel Kaspersky toodete kasutamise, kuna ametnike seas võttis maad mure, et Vene luureagentuurid võivad seda tarkvara ära kasutada.

USA otsuse keelata Vene firma Kaspersky Labi tarkvara kasutamine USA riiklikes arvutites põhjustas kahe aasta eest tehtud Iisraeli luure avastus, et Kaspersky tarkvara kasutati USA luureprogrammide koodinimede otsimiseks, kirjutas USA leht New York Times oktoobris.

Wall Street Journal kirjutas samuti oktoobris, et Vene häkkerid kasutasid Kaspersky tarkvara, et leida USA riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) töötaja koduarvutist salajasi dokumente, mille nad seejärel varastasid.

Mullu detsembris hoiatasid Suurbritannia võimud valitsusasutusi samuti Kasperskyga seonduvate riskide eest.

Facebook eemaldas möödunud aasta oktoobris Kaspersky Labi nimekirjast, kuhu kuulusid tehnoloogiahiiu poolt kasutajatele pakutud turvalise viirusetõrjetarkvara tootjad.

Kaspersky on korduvalt eitanud igasuguseid seoseid ühegi riigi valitsusega ning kinnitanud, et ei aita Venemaad ega ka teisi riike küberspionaažis.

Slingshoti teemal teatas ettevõte kommentaariks, et nad ei tea, kes on Slongshoti taga, ja seetõttu on Kaspersky ülesandeks oma kasutajate eest kaitsta neid igasuguse pahavara eest, sõltumata selle pahavara eesmärgist või allikast.

Lisaks selgus käesoleval nädalal, et firma rajab Šveitsi kontori, mille abil suurendada läbipaistvust ning vastata lääneriikide valitsuste kõikidele küsimustele.

Kaspersky Labi asutas 1997. aastal Venemaa kodanik Jevgeni Kasperski (Läänes äri ajades kasutab nime Eugene Kaspersky), kes on lõpetanud 1987. aastal KGB kõrgema tehnikakooli ning töötas enne erasektorisse suundumist Nõukogude Liidu sõjaväeluures ja kaitseministeeriumis. Oma tulevase abikaasa ja äripartneri Nataljaga kohtus ta 1987. aastal KGB puhkekuurordis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: