Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arhitekt: jalgpallihalli rajamine oleks kommunismiohvrite memoriaalile hävitav

{{1535371500000 | amCalendar}}
Fotomontaaž olukorrast, kus kommunismiohvrite memoriaali juurde oleks ehitatud jalgpallihall
Fotomontaaž olukorrast, kus kommunismiohvrite memoriaali juurde oleks ehitatud jalgpallihall Autor/allikas: jvr.ee

Kommunismiohvrite memoriaali üks autor Kalle Vellevoog ütles, et FC Levadia planeeritava jalgpallihalli rajamine kõrvalkrundile oleks memoriaalile hävitav.

"Memoriaali ühe autorina võin öelda, et viilhalli rajamine kavandatud asukohta oleks memoriaalile hävitav. Tegime ka tulevast olukorda illustreeriva fotomontaaži, mis seda kinnitab," ütles Vellevoog.

Detailplaneeringut veel linn kehtestatud pole, kuid kooskõlastuste ring on läbitud. Sealhulgas andis heakskiidu planeeringule ka Pirita linnaosakogu.

"Jalgpallihalli planeeringut alustati varem, kui memoriaali ehitamine üldse plaanis oli. Selleks, et aru saada, kas ja kui palju ta memoriaali segab, palusime memoriaali autoritega ühendust võtta," rääkis Pirita linnaosakogu juht Ülle Rajasalu.

"Nüüd on jah olukord selline, et kaks krunti on kõrvuti, omavahel koostööd ei tehta. Linnaplaneerijad peaks selliseid asju ette nägema," lisas ta.

Projekteerija esindaja Margit Mutso ütles ERR-ile, et kui kuulutati välja memoriaali ideevõistlus, andis arhitektuuribüroo Eek & Mutso kõik materjalid, sealhulgas jalgpallihalli eskiisi võistlustingimuste koostamisel sisendiks RKAS-ile.

"Meil oli pärast võitja väljakuulutamist kokkusaamine RKAS-i ja linna esindajatega ning selgus, et tingimusi ei lisatud juurde põhjendusel, et arhitekte ei tahetud piirata. Selle peale ütles linn, et nii ei saa ja nii asjad ei käi, sest olime selleks ajaks juba kolm aastat tööd teinud," rääkis Mutso.

Arhitekti sõnul ei osanud ta ette näha, et nii palju kõrghaljastust memoriaali rajamise nimel maha võetakse, mis hiljem kokkuleppena uuesti sinna suuresti tagasi istutati.

Variant nihutada halli kuhugi mujale, ei osutunud Mutso sõnul võimalikuks. "Selle ümber on mitu mänguplatsi ja selle ümber on kõik miljööväärtuslik, sealhulgas majad. Me ei saa lihtsalt neile seda halli selga panna. Panime halli majadest kõige kaugemale."

Mutso sõnul tuleb leida mingi lahendus. Ta usub, et haljastusega, trükikangaga või muul viisil leiab viisi, mis ei hakka häirima.

Mutso tuletas meelde, et projekti veel ei ole ning jutt käib alles detailplaneeringust. "Planeering ei määra ära arhitektuuri. Oleme nii palju arhitektuuri osas ära määranud, et sinna ei tohi panna tüüphalli, tavalist kilehalli. See peab olema piisavalt väärikas antud kohale. Tuleb leida mingi nutikas lahendus, et ta ei domineeri ja täidab oma osa ära." Autor: Eek & Mutso

Autor: Eek & Mutso

Jalgpallihalli eskiis. Autor: FC Levadia

Solman: kommunismiohvrite memoriaali ei tohi mingil viisil kahjustada

Tallinna volikogu Isamaa fraktsiooni esimees Riina Solmani teatel on ta kuulnud vastavatud kommunismiohvrite memoriaali kohta ainult kiidusõnu.

"Rahvas on autorite loodud kontseptsiooni "Teekond. Koduaed" väga sügavate tunnetega omaks võtnud. On veidi häiriv, et ühtäkki on tekkinud memoriaali kohale sellised pilved, mis ähvardavad hajutada memoriaali tähendust," nentis ta.

Tallinna volikogu Isamaa fraktsiooni hinnangul ei tohi memoriaali lähedusse ehitatavad objektid mingil juhul kommunismiohvrite memoriaali kahjustada. "Jalgpallihalli ehitusele tuleb leida lahendus, mis ei riivaks vähimalgi määral vaadet kommunismiohvrite memoriaalile. See oleks sama, mis riivata inimeste tundeid, kes käivad seal austamas oma paljukannatanud eelkäijaid."

Solmani arvates ei ole antud küsimuses isegi oluline, kes esimesena planeeringut alustas. "Olulised on inimeste tunded, ja asjaolu, et inimesed leiavad Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaalil kontakti oma juurtega. Just seda unikaalset fenomeni ei tohiks mistahes huvidega riivama tulla."

"Loodame väga, et viilhalli autorid ja selle tellija leiavad võimaluse muudatusteks töös sellisel kombel, et see ei hakka häirima, ega uut konflikti looma. Linnavalitsus ei tohiks aga memoriaali üldmuljet kahjustavat projekti läbi lasta, kui asi peaks niikaugele jõudma. Kõigi osapoolte koostöösoov on antud juhul oluline," märkis Solman lõpetuseks.

Toimetaja: Priit Luts, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: