RKAS ei hinda memoriaali ja jalgpallihalli konflikti ületamatuks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Fotomontaaž olukorrast, kus kommunismiohvrite memoriaali juurde oleks ehitatud jalgpallihall
Fotomontaaž olukorrast, kus kommunismiohvrite memoriaali juurde oleks ehitatud jalgpallihall Autor/allikas: jvr.ee

Kuigi tulevane jalgpallihall jääb Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaali juurest näha, loodab mõlemat kinnistut omav Riigi Kinnisvara, et spordihalli projekteerimise käigus leitakse hea lahendus.

RKAS-i projektidirektor Enno Parker ütles intervjuus Vikerraadiole, et jalgpallihalli rajamise kava kerkis detailplaneeringu algatamisena esile juba 2014. aasta mais ning memoriaali hakati kavandama hiljem.

Memoriaali rajamise lähteülesande koostamisse kaasati Parkeri sõnul arhitektide liit. Ja arhitektid, kes memoriaali planeerisid, olid ümberkaudsete planeeringutega kursis.

Linnaplaneerimisamet hindas kahe objekti võimalikku konflikti, kuid jäi seisukohale, et spordihalli detailplaneeringusse saab sisse kirjutada nõuded, sealhulgas haljastuse nõuded, et tekiks visuaalne sobivus memoriaaliga.

Parker ütles, et jalgpallihalli detailplaneering ootab linnavalitsuselt otsust saata see avalikule arutelule. "Edasi on linnaplaneerimise otsustada, et kui esitatakse vastuväiteid, siis on kaalutluskoht, kas neid arvestada ja lahendust muuta."

RKAS-i projektijuht rõhutas, et detailplaneeringu raames antakse ainult mahtu illustreeriv joonis ning praegu esitatud fotomontaažid kahe objekti konfliktist on eksitavad.

"Illustreeriv joonis on oma materjalikäsitluses läinud võib-olla liiga detailseks, sest inimesed ja avalikkus arvavad, et täpselt selline see hall tuleb. Kindlasti ta selline ei tule. Sel näidatakse ära maksimaalne detaili lubatud kõrguslik maht. See, milline ta väliselt olema hakkab, lahendatakse ehitusprojektiga. Samuti on nõue, et projekti koostamisel tuleb teha koostööd memoriaali autoritega," kommenteeris Parker.

Kommunismiohvrite memoriaali rajamisel istutati memoriaalist Pirita poole ehk tulevase spordihalli suunas uus kõrghaljastus. Sama on nõutud ka Levadia kinnistu poolelt.

"Küsimus on, millal see haljastus kõrgeks kasvab. See võtab kindlasti aega, kuid see hall kindlasti sealt visuaalselt näha jääb," tõdes ta.

Samas on Levadia kinnistu detailplaneeringusse kirjutatud sisse nõue, et hall ei tohi olla tüüplahendus.

"Ta peab olema eriprojektiga ja arhitektuurselt väga hästi lahendatud. See eeldab kindlasti teatud fassaadilahendusi. See pilt, mis täna ringleb, on puhtalt mahu illustratsioon. Milline hall tegelikult tuleb, me täna öelda ei oska," lisas Parker.

 

Autor: Eek & Mutso

Kommunismiohvrite memoriaali üks autor Kalle Vellevoog ütles esmaspäeval, et FC Levadia planeeritava jalgpallihalli rajamine kõrvalkrundile oleks memoriaalile hävitav.

"Memoriaali ühe autorina võin öelda, et viilhalli rajamine kavandatud asukohta oleks memoriaalile hävitav. Tegime ka tulevast olukorda illustreeriva fotomontaaži, mis seda kinnitab," ütles Vellevoog.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: Vikerraadio, "Uudis+"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: