Tsipras: Kreekas ennetähtaegseid valimisi ei tule

Kreeka peaminister Alexis Tsipras.
Kreeka peaminister Alexis Tsipras. Autor/allikas: Alkis Konstantinidis/Reuters/Scanpix

Kreeka valitsus töötab oma nelja-aastase ametiaja lõpuni, seda hoolimata koalitsioonipartnerite erimeelsusest Makedoonia nimetüli lahendamise kokkuleppe osas, ütles peaminister Alexis Tsipras pühapäeval.

Tsipras rõhutas, et tema koalitsioonipartner Pános Kamménos, kes juhib marurahvuslikku parteid Sõltumatud Kreeklased, "ei sea ohtu meie riigi taastumise ja poliitilise stabiilsuse".

"Riik vajab poliitilist stabiilsust," ütles peaminister Thessalonikis pressikonverentsil.

Valimised ei toimu veel lähima aasta jooksul, kuid valitsuses kaitseministri ametis olev Kamménos on lubanud teha kõik endast oleneva, et kokkulepet blokeerida. Ta on ähvardanud isegi valitsusest lahkuda.

Kreeka ja Makedoonia jõudsid juunis kokkuleppele aastakümneid kestnud nimetüli lahenduses, mille kohaselt saab viimase uueks ametlikuks nimeks Põhja-Makedoonia.

Kreekas on endiselt palju neid, kes ei toeta naaberriigi nime, milles sisaldub sõna Makedoonia, sest selles nähakse territoriaalnõudeid riigi põhjaprovintsile.

Makedoonia korraldab kokkuleppe üle sel kuul rahvahääletuse ja Kreeka parlament 2019. aasta alguses hääletuse.

Kreeka peamine opostsioonierakond Uus Demokraatia on samuti kokkuleppe vastu, kuid Tsipras, kelle vasakpoolsel parteil Syriza on 300-kohalises parlamendis 145 kohta, saab leppe suruda läbi ka lihthäälteenamusega, sest mitme väikepartei rahvaesindajad ja sõltumatud saadikud on lubanud poolt hääletada.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: