Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kreeka politsei pidas kinni inimsmugeldamises kahtlustatud aktivistid

Moria keskus Lesbose saarel.
Moria keskus Lesbose saarel. Autor/allikas: AP/Scanpix

Kreeka politsei teatas teisipäeval, et on pidanud kinni inimest, kes kuuluvad ühte vabatahtlikku abiorganisatsiooni ning keda kahtlustatakse ebaseadusliku piiriületuse korraldamises, spionaažis ja rahapesus.

Võimuesindajad kahtlustatavate organisatsiooni nime ei maininud, vahendas Yle.

Politsei hinnangul on organisatsiooni kuuluvas kuus kreeklast ja 24 välismaalast seotud kuritegeliku tegevusega.

Kolm aktivisti peeti kinni Lesbose saarel, kuhu saabub Türgi poolt suurem osa ebaseaduslikult piiri ületavatest varjupaigataotlejatest ja migrantidest.

Võimude sõnul andsid kolm kahtlustatavat otsest abi inimsmugeldamisega seotud kuritegelikele rühmitustele. Lisaks võtsid kahtlustatavad vastu märkimisväärses ulatuses rahalisi annetusi, kuid võimudele nad selle raha saamisest ametlikult teada ei andnud.

Tegevus olevat kestnud aastaid

Kreeka politsei selgituste kohaselt olid kahtlustatavad alates 2015. aastast sotsiaalmeedia kaudu ühenduses migrantide ja varjupaigataotlejatega ning aitasid neil ebaseaduslikult Kreekasse saabuda.

Muuhulgas olevat kahtlustatavad kuulanud pealt Kreeka rannikuvalve ja Euroopa Liidu piiragentuuri Frontex raadiosidet. Samuti olevat nad kogunud salajast informatsiooni Türgi kaudu saabuvate migrantide liikumiste kohta, kuid ei edastanud neid andmeid Kreeka võimudele.

Politsei jõudis kahtlustatavate jälile käesoleva aasta veebruaris, kui Lesbose saarel peeti kinni kaks välismaalast. Nad sõitsid ringi maasturiga, mille küljes olid võltsitud registreerimisnumbrid ja mis pidid justkui näitama, et tegu on Kreeka relvajõududele kuuluva sõidukiga.

Uudisteagentuuri andmetel on juhtumitega seotud organisatsiooniks Emergency Response Centre International (ERCI), kuid organisatsioon pole seni veel AFP kommentaarisoovile vastanud.

ERCI teatel on nende näol tegu ainsa organisatsiooniga, mis tegeleb päästeoperatsioonidega Lesbose saare lähistel ööpäevaringselt.

Organisatsiooni teatel on nad aidanud turvalisse paika jõudmisel juba 45 000 inimest. Lisaks pakub ERCi meditsiiniteenuseid Lesbose saarel asuvas Moria vastuvõtukeskuses.

Briti ringhäälingu BBC andmetel on Kreeka võimude poolt algselt 2000 inimesele mõeldud Moria keskuses praegu üle 8000 inimese, kes elavad seal halbades ja vägivaldsetes tingimustes.

Rändekriisi kõrgperioodil 2015. aastal saabus Lesbose saarele iga päev umbes 5000 migranti. Kokku on saare kaudu Euroopa Liidu territooriumile jõudnud ligi miljon inimest, kes on peamiselt pärit Süüriast, Iraagis ja Afganistanist.

ÜRO pagulaste ülemvoliniku ameti (UNHCR) andmetel on käesoleval aastal saabunud Türgi kaudu ja üle mere umbes 19 000 migranti ja varjupaigataotlejat.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: